امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
معرفی تالاب لیپار + تصاویر
#1
تالاب لیپار، نگینی صورتی در دل طبیعت چابهار

[img=0x0]https://tourgardesh.com/wp-content/uploads/2018/02/tourgardesh.com-lipar-wetland-3.jpg[/img]
نمایی بی نظیر از تالاب لیپار در چابهار

تالاب لیپار از شگفتی های طبیعت در استان سیستان و بلوچستان است که نگاه همگان را به سوی خود جلب می نماید. تالاب لیپار در محاصره دو کوه است که با رنگ متفاوتش نظر همگان را به خود جلب نموده است. این تالاب در فاصله ۱۵ کیلومتری چابهار قرار دارد. تالاب لیپار در بین یک تنگه و در دره ای قرار دارد. نام دیگر این تالاب، تالاب صورتی است که یکی از جاذبه های منحصربه فرد استان سیستان و بلوچستان است. اوج زیبایی این تالاب در هنگام جذر و مد است که جزء دیدنی ترین مناظر جنوبی چابهار به شمار می رود.

[img=0x0]https://tourgardesh.com/wp-content/uploads/2018/02/tourgardesh.com-lipar-wetland-4.jpg[/img]
ویویی بکر از پرندگان مهاجر در تالاب لیپار


وجود پرندگانی نظیر چنگر، فلامینگو، کشیم، انواع حواصیل، طاووسکن، باقرقره، تیهو و عقاب بر زیبایی های این تالاب افزوده است. رنگ صورتی این تالاب محصول فعالیت پلانکتون است. پلانکتون هایی که دارای رنگدانه هایی با رنگ های متفاوتی از جمله سبز، آبی، زرد، قرمز و قهوه ای است. رویش گیاهانی همچون بلوط و گزنه در میان آب صحنه ای فوق العاده است که بر زیبایی این منطقه افزوده است. گردشگران می توانند همراه با تور  چابهار از سایر جاذبه های بکر این منطقه بازدید نمایند.

[img=0x0]https://tourgardesh.com/wp-content/uploads/2018/02/tourgardesh.com-lipar-wetland-2.jpg[/img]
نمایی جذاب از رویش گیاهان در تالاب لیپار


جالب است بدانید که این تالاب صورتی دست ساز است و توسط یکی از بومیان این منطقه به نام آقای دادکریم شیخ زاده احداث گردیده است. در کنار این تالاب زیبا، تالابی با نام دشتار قرار دارد که اهالی بومی این منطقه آن را با نام عروس می شناسند. دشتار در زبان بلوچی به معنای نامزد است و دلیل نامگذاری وجود زیبایی های بی نظیر این منطقه و درختان سرسبز است.

[img=0x0]https://tourgardesh.com/wp-content/uploads/2018/02/tourgardesh.com-lipar-wetland-1.jpg[/img]
ویویی زیبا از سواحل تالاب لیپار


در اطراف تالاب لیپار نوعی پنبه وحشی می روید که محلی های این منطقه از آن تشک و بالشت درست می کنند. طبق مطالعات و تحقیقات انجام شده تاکنون در حدود ۹۳ گونه پلانکتون گیاهی، ۳۱ گونه پلانکتون جانوری، ۶۴ گونه ترم تنان، ۸۵ گونه ماهی، ۲۴ گونه سخت پوست، ۱۴ گونه مایوبنتوز و ۴۶ گونه مختلف از جلبک ها در این تالاب شناسایی شده اند.

[img=0x0]https://tourgardesh.com/wp-content/uploads/2018/02/tourgardesh.com-lipar-wetland-5.jpg[/img]
نمایی زیبا از نیزارهای اطراف تالاب لیپار

 
منبع: tourgardesh.com
 
 


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان