Jump to content

ممنوع الخروجی ایران


poemses

Recommended Posts

#ممنوع #الخروجی


براساس قانون گذرنامه، دولت این توانایی را دارد که براساس مقررات و شرایطی از خروج افرادی به خارج از کشور جلوگیری کند و برای آن‌‌ها گذرنامه صادر نکند. کسانی که بدهکار اجرایی باشند، دولت ‌‌می‌تواند برای حمایت از طلبکاران هرگز اجازه ندهد که بدهکاران از کشور خارج شوند.

دادگاه ‌‌می‌تواند براساس میزان اهمیت جرم و بدهی رای به ممنوع الخروج بودن بدهکار بدهد و مانع از آن شود که متهم از کشور خارج شود. این چنین حکمی‌به مدت ۶ ماه معتبر است ولی در صورتی که دادگاه تشخیص دهد ‌‌می‌تواند این حکم را هر شش ماه یکبار تمدید کرده و از خروج متهم به خارج از کشور جلوگیری کند. زمانی که فرد متهم این ابلاغیه را دریافت کرد ‌‌می‌تواند تا ۲۰ روز نسبت به رای دادگاه اعتراض داده و درخواست کند تا دادگاه در رای خود تجدیدنظر کند.

اصولا ۵ گروه از مردم هرگز ‌‌‌نمی‌توانند از مرزهای کشور خارج شوند که بدین شرح تقسیم بندی ‌‌می‌شوند:

• اشخاصی که ‌‌‌نمی‌توانند به طور مستقل پاسپورت دریافت کنند و باید شخص دیگری مانند پدر یا شوهر برای آن‌‌ها پاسپورت اخذ کند

• اشخاصی که بنا به دلیل مغایرت سفر خارجی آنان با مصالح جمهوری اسلا‌‌می‌، از سفر آنان به خارج از کشور ممانعت ‌‌می‌شود. به طور معمول مقامات قضایی به این اشخاص در این زمینه یک ابلاغیه کتبی را ارسال ‌‌می‌کنند.

• اشخاصی که به دلیل سوء شهرت در زمینه کلاهبرداری، سرقت، تکدی گری، ایجاد مزاحمت برای افراد دیگر در خارج از کشور ‌‌‌نمی‌توانند از مرزهای کشور خارج شوند. 

• اشخاصی که توسط رای دادگاه بدهکار شناخته شده یا بخاطر صدور اجراییه در اجرای ثبت اسناد و املاک کشور، از طرف دولت بدهکار شناخته ‌‌می‌شوند. بخشنامه شماره ۲۲۲ اداره ثبت اسناد و املاک. ماده۲۰۱ آئین نامه اجرایی مفاد اسناد رسمی مصوب ۱۳۸۷.ماده واحده لایحه قانونی ممنوعیت خروج بدهکاران بانکها مصوب سال ۱۳۵۹ شورای انقلاب.

• تما‌‌می‌بدهکارانی که از پرداخت مالیات فرار کرده اند. ماده ۲۰۲ قانون مالیاتهای مستقیم


 شما ‌‌می‌توانید به وب سایت
exitban.ssaa.ir
مراجعه کرده و با تنها با وارد کردن کد ملی خود از وضعیت سفر به خارج از کشور و ممنوع الخروج بودن خود مطلع شوید. سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از تیرماه ۹۷ این وب سایت را در جهت این هدف راه اندازی کرده است. 
پی نوشت : در این سایت تنها ممنوع الخروجی ادارات ثبت درج میشود.
 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...