Jump to content

آشنایی با ماشین لباسشویی و نکاتی درباره آن


alika

Recommended Posts

ماشین لباسشویی چیست؟ اصولا ماشین لباسشویی یک تشت بزرگ است که مرتباً با آب پر شده، تخلیه میکند و لباسهارو می چرخاند تا خشک شوند.یا میتوانیم اینطور شرح دهیم که یک هم زننده لباس است.

87.jpg

چهار مرحله ای که هر ماشین لباسشویی انجام می دهد به شرح زیر است :

شامل آبگیری، شستشوی ، تخلیه و خشک کردن. اگرچه ین عملکردها خیلی اصولی هستند ، اما برخی از آنها می توانند به مشکل برخورد کنند. شما میتوانید برخی از این مشکلات را به راحتی حل کنید. با این حال بهتر است برخی از مشکلات را به دست تعمیرکاران حرفه ای بسپارید.

دو نکته بسیار مهم :

قبل از کار کردن روی ماشین لباسشویی، حتماً آن را از برق بکشید.
قبل تعمیر ماشین لباسشویی های درب از جلو باید نسبت به تخلیه کردن آب اطمینان حاصل نمایید.
ماشین لباسشویی کار نمیکند
اگر ماشین لباسشویی هیچ کاری نمیکند :

وقتی برنامه را تنظیم میکنید و هیچ کدام اجرا نمیشوند و یا صدایی ندارد ممکن است برق آن قطع شده باشد.

وقتی ماشین لباسشویی باید مرحله بعدی شستشوی را اجرا کند ولی می ایستد :

ممکن است لباسهای داخل ماشین لباسشویی بیش از حد مجاز باشد، تعدادی از لباسها را خارج کنید تا کمی از بار ماشین لباسشویی کم شود. سپس دوباره دستگاه را روشن کنید ( در برخی موارد لازم است برای روشن کردن مجدد دستگاهتان را از برق کشیده و دوباره وصل کنید.)

درغیراین صورت:

مطمئن شوید دستگاه به برق متصل و روشن است. در صورت لوازم با استفاده از دستگاه تستر ولتاژ ، مطمئن شوید که برق وصل باشد. توجه کنید حتما درب ماشین لباسشویی بسته باشد.

نکاتی که باید بررسی شوند: 

اگر مخزن بی حرکت است، مدار قطع کنند یا فیوزی که به آن می رسد را بررسی کنید.
سیم برق را بررسی کنید، سیتم برق دستگاه را بکشید، ممکن است سیم دچار خرابی یا ساییدگی شده باشد.
درب ماشین لباسشویی را باز کرده و قفل زبانه ای که روی آن فشار می آورید را چک کنید. قفل را فشار داده و رها کنید. گار صدای تیک نمی دهد ممکن است شکسته باشد. قفل را جدا کرده و تست کنید و در صورت نیاز آن را تعویض کنید.
 

برای جلو گیری از ایجاد مشکل در ماشین لباسشویی از مقدار مناسب شوینده برای شستشوی و سختی آب استفاده کنید. مطمئن شوید دستگاه تراز باشد و دستگاه را سنگین نکنید ( حد مجاز رختن لباس را رعایت کنید.)

 

ماشین لباسشویی درست آبکشی نمی کند
اگر بعد از اتمام شدن برنامه شستشو هنوز آب و شوینده روی لباستان یا در ماشین لباسشویی باقی مانده، میتواند علل زیادی داشته باشد. ابتدا مطمئن شوید که از دستگاه درست استفاده میکنید. به عبارت دیگر مقدار مناسب مایع شوینده استفاده میکنید، ماشین لباسشویی را بیش از حد پر نکرده اید و سایر موارد. برای اینکه کاملا متوجه شوید کافیست دفترچه راهنمای ماشین لباسشویی خود را بررسی کنید.

تنها یکبار بیش از حد سنگین شدن دستگاه میتواند آبکشی را دچار مشکل کند. اگر این موارد باعث ایجاد مشکل نشده، به احتمال زیاد آب مرحله آبکشی وارد ماشین لباسشویی نمی شود یا به درستی تخلیه نمی شود.

درچه های تامین آب را بررسی کنید، مطمئن شوید درچه های تامین آب که به شلنگ های ورودی متصل هستند دچار گرفتگی نشده باشند.

اطمینان حاصل کنید شلنگ های ورودی آب پیچ نخوده اند.

دریچه تخلیه را بررسی کنید تا مطمئن شوید تخلیه آب کامل انجام می شود. انسداد میتواند باعث شود آب کثیف آبکشی در داخل ماشین لباسشویی باقی بماند. وقتی دستگاه کار میکند نگاه کنید دستگاه بعد از هر مرحله شستشو و آبکشی کاملا خالی می شود.

مطمئن شوید شلنگ ورودی آب سرد/گرم بسته نباشد. دریچه شلنگ را ببندید و آن را از دستگاه جدا کنید. انتهای آن را در سطل گذاشته و شیر آب را باز کنید. باید جریان آب قوی باشد در غیر اینصورت احتمالاً قسمت هایی از شلنگ مسدود شده است.

برای اطمنان از این مورد، انتهای دریچه را قطع کنید و آن را به شلنگ بیرونی وصل کرده و دوباره امتحان کنید. اگر هنوز هم جریان آرام است، بازهم شلنگ را تمیز کنید و یا آن را تعویض نمایید.

 

علت نشت آب از زیر ماشین لباسشویی
نشت آب از یک ماشین لباسشویی معمولا ناشی از شلنگ ها یا اتصالات است. مطمئن شوید آب نشتی ظاهر شده از لوله های پشتی نیست.

اتصالات را بررسی کنید که شلنگ به شیر آب و به پشت ماشین لباسشویی وصل باشد. همچنین نشتی یا فرسودگی شلنگ ها را کنترل کنید. در صورت لزوم اتصالات یا بست شلنگ ها را بشویید یا شلنگ ها را به صورت کامل تعویض نمایید. مطمئن باشید که قبل از در آوردن شلنگ ها آب بسته باشد.

سپس آب های داخل شلنگ را داخل یک تشت تخلیه کنید.

بلبرینگ و بست ها را چک کنید. ممکن است واشر های سبد یا بست و لولوه کشی معیوب باشد که باید تعویض شوند. در این گونه موارد با یک تعمیرکار لباسشویی تماس بگیرید.

ممکن است آب بیش از حد در طول آبگیری از سیفون تخلیه شود، مطمئن شوید اتصالات شلنگ تخلیه به لوله حداقل ۷۰ سانتی نتر بالاتر از کف باشد(در غیر اینصورت، مشکل را با یک لوله کش مطح کنید)

علت لرزش ماشین لباسشویی
در بیشتر موارد لباسشویی وقتی روی سطح تراز نباشد یا بیش از اندازه لباس داخل ماشین لباسشویی  باشد دچار لرزش و تکان می شود. مواردی می گوییم تا ماشین لباسشویی را آرام کنید!

اول اینکه ممکن است تکان ها و لرزش های ماشین لباسشویی به علت بار بیش از اندازه باشد. لباسها را در یک طرف محفظه انباشته کنید. سپس چک کنید که دستگاه روی سطح محکم تراز باشد.

تراز کردن ماشین لباسشویی
یک سطح روی ماشین لباسشویی قرار دهید تا مطمئن شوید و از تراز بودن آن از طرفین ، جلو و عقب مطمئن شوید. همچنین اطمینان حاصل کنید کف کاملا محکم است. برای درست کردن ماشین لباسشویی، کف باید مسطح، تراز و به اندازه کافی محکم باشد تا دستگاه پر شده از آب و سنگین بدون انحراف زیر بار دچار مشکل نشود.

ابتدا دستگاه را قبل از هرکاری از برق بکشید.

پایه ها را بررسی کنید. زیر دستگاه را نگاه کنید و مطمئن شوید همه پایه ها روی سطح محکم  قرار دارند. اگر یکی یا هر دو پایه های جلویی کاملا به کف نچسبیده باشد، آنها را شل کنید( تا به عقب بیایند) تا زمانی که محکم قرار بگیرند.

نکته : پایه جلویی باید تا حد ممکن کوتاه باشد

پایه ها را کاملا باز نکنید در صورت نیاز یک سطح را روی ماشین لباسشویی قرار داده و پایه جلویی را به آرامی تنظیم کنید تا دستگاه تراز شود. مطمئن شوید پایه های جلویی کلاهک های لاستیکی و سرپیچ داشته باشند تا محکم نگه داشته شوند. اگر این موارد مشکل داشته اند میتوانید پد های ضد لرزش بخرید تا زیر پایه ها قرار دهید.

در صورت نیاز ، دستگاه را به سمت جلو کج کنید، با این کار پایه های عقب خود به خود تنظیم می شود. پایخ جلویی را تنظیم کنید. برق را وصل کنید و دستگاه را خالی راه اندازی کنید. ماشین لباسشویی را روی مرحله چرخش و خشک کردن قرار دهید و ببینید هنوز لرزش دارد یا خیر؟!

در پایان پیشنهاد می شود در صورتی که از ماشین لباسشویی هایسنس استفاده می کنی برای تعمیر ان می توانید به سایت ابرکاوان مراجعه کنید.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

پیشنهاد من تعمیر انواع لوازم خانگی و اجاق گاز مرکز تعمیرات هیت نت هست. تعمیرات انواع اجاق گاز از جمله لاجرمانیا،لوفرا، اسنوا، دوو، سینجر، اخوان، تعمیر اجاق گاز بوش و ... رو به صورت حرفه ای و تخصصی و به وسیله تعمیر کاران مجرب خودشون انجام میدن.  تماس: 09127330348

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...