Jump to content

ریزش مو پس از بارداری


youka

Recommended Posts

یکی از مشکلاتی که بعد از پایان دوره بارداری و با گذشت حدود ۳ ماه بعد زایمان خانم ها با آن دست به گریبان می شوند، مشکل ریزش موی می باشد. در این مبحث به بیان آموزش پوست و مو در دوران بعد از زایمان و علل ریزش مو بعد از زایمان پرداخته می شود.در هر انسان سالم روزانه حدود ۵۰ تا ۷۰ تار مو ریزش می کند، ولی طی دوران بارداری بخاطر تغییرات هورمونی که در بدن ایجاد می شود، طول عمر موها بیشتر می شود و ریزش موها کمتر می‌شود. به همین سبب اکثر خانم‌ها از موهای خود در دوران حاملگی راضی هستند. ولی بعد از حاملگی و با گذشت حدود ۳ ماه بعد زایمان موها شروع به ریزش خواهند کرد.

اغلب مادران تصور می کنند که شیردهی علت اصلی ریزش موی آنها می باشد، اما بر اساس آموزش های پوست و موی دکتر اعتمادزاده متخصص پوست و مو، هنگامی که خانمی باردار می‌شود، بخاطر تغییر هورمون ها و تغییر ساختار فیزیولوژیک بدنش، ریزش موی او کم خواهد شد. ولی بر طبق آموزش هایپوست و موی ایشان، بعد زایمان و هنگامی که هورمون‌های حاملگی از بین بروند و بدن فرد به حالت عادی و اولیه بر‌گردد، در ماه‌های سوم و چهارم پس از زایمان، موهایی طول عمر بیشتری نسبت به موهای عادی فرد داشتند، شروع به ریزش کرده و تعداد تارهای مو کم می شود. وی طی آموزش های پوست و مو به مادران این اطمینان را می‌دهد که این پدیده، فیزیولوژیک و طبیعی است و نباید به آن به صورت یک‌ بیماری نگریسته گردد. این مطلب برگرفته از سایت تالگو است . بعلاوه بر اساس آموزش های پوست و مو دکتر انصارین، از دیگر متخصصین پوست و مو، یکی دیگر از علل ریزش مو، زایمان‌ های غیرطبیعی و تأثیر داروی بیهوشی بر روی مادر است. همچنین این متخصص پوست و مو در آموزش های پوست و مو خود، کاهش زمان استراحت مادر و افزایش استرس او بعد از زایمان را هم به عنوان دیگر علل افزایش ریزش مو بیان نموده است.دکتر اعتمادزاده در ادامه آموزش پوست و مو به این موضوع اشاره دارد که امکان دارد تغذیه نامناسب در دوران حاملگی و همینطور شیردهی این ریزش مو را شدیدتر نماید.دکتر اعتمادزاده در آموزش پوست و مو بیان می نماید که در بدن خانم ها نوعی چربی به اسم چربی قهوه‌ای می باشد که قدرت مورد نیاز برای حاملگی و شیردهی را برای خانم ها فراهم می‌سازد. این نوع چربی در افرادی که دارای وزن و اندام متناسب هستند، انرژی مورد نیاز جهت ۴ ماه شیردهی را فراهم می‌سازد. اما از آنجایی که شیردهی مادران اغلب تا ۲ سال ادامه دارد، در صورتی که تغذیه مادر مناسب نباشد، جایگزینی برای آن انجام نمی شود. در این حالت توان مادر کم می شود و این موضوع باعث افزایش و شدیدتر شدن ریزش موی مادر می گردد.ایشان در ادامه آموزش پوست و مو به عنصر آهن به عنوان یکی از مهم‌ترین و ضروری ترین مواد و عناصر مورد نیاز خانم های باردار و مادران اشاره می‌نماید. ایشان در ادامه می گویند که خانم ها در حین زایمان مقدار زیادی خون از دست می‌دهند، برای همین نیاز بیشتری به عنصر آهن دارند و باید قرص‌های آهن و مولتی ‌ویتامین‌هایی که طی دوران حاملگی مورد مصرف قرار می دادند را بعد زایمان هم مصرف کنند. البته ایشان به این نکته را هم در آموزش پوست و مو خود بیان نمودند که در صورتی مادر دچار کم‌خونی نیست، احتیاجی به مصرف قرص آهن نیست.دکتر اعتمادزاده در آموزش پوست و مو تأکید دارند که ریزش مو بعد زایمان، دارای دوره خاصی است و امکان دارد ۳ الی ۴ ماه ادامه داشته باشد. البته بروز عوامل زمینه‌ای نظیر تغذیه نامناسب و نامطلوب، کمبود مواد مغذی و شیردهی، ریزش مو را شدیدتر خواهد نمود و در این حالت حتی ممکن است تغذیه نامناسب منجر شود که ۵ تا ۳۰ درصد موها هم رشد مجدد نداشته باشند.

ولی دکتر انصارین معتقد می باشند که اگر زنان به درمان مشکل ریزش موی خود اقدام نمایند، به یقین در طی مدت زمان کوتاه تری با این مشکل مواجه خواهند بود و می‌توانند میزان ریزش موی خود را کم نمایند.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...