Jump to content

قلعه طاعون در روسیه ؟!


youka

Recommended Posts

تور سنت پترزبورگ می تواند دنیایی از جاذبه های گردشگری تاریخی و مناظر طبیعی را به مسافران ارائه کند. این شهر در گذشته های دور توسط تعداد زیادی دژ و یا قلعه محافظت می شده است، اکثر این دژها در ۳۰ کیلومتری سنت پترزبورگ ساخته شده بودند و در آن دوران نقش بسیار مهمی در حفاظت از این شهر در مقابل حمله های دریایی دشمنان داشته اند. یکی از این مشهورترین دژها، دژ الکساندر معروف به قلعه طاعون در روسیه بوده است. اما به چه دلیل به این قلعه، طاعون می گفته اند؟

در بین سال های ۱۸۳۸ تا ۱۸۴۵، امپراطور آن دوران به نام نیکلای اول، قلعه الکساندر یا همان قلعه طاعون در روسیه  را ساخت. علت شهره شدن این قلعه به طاعون، داستان جالبی دارد.

در آن دوران بیماری طاعون بسیار رواج داشت و هنوز ریشه کن نشده بود، این بیماری شدیدا واگیرداربود و به عنوان یکی از خطرناک ترین بیماری های مهلک آن زمان شناخته می شد. طاعون در آن زمان در خیلی از شهر های اروپا، آفریقا و آسیا وارد شد و افراد زیادی را به کام مرگ فرستاد. بنابراین در این قلعه روی بیماری طاعون و بیماری های کشنده ی دیگر مثل وبا، تیفوس و کزاز آزمایشات زیادی شد. به همین دلیل از آن دوران به بعد، نام قلعه طاعون روی این دژ مستحکم، ماندگار شد.این مطلب برگرفته از سایت تور مسکو تابستان 96 است .

به دلیل محصور بودن این قلعه توسط آبهای دریا، به جایی خوفناک تبدیل شده بود و بسیاری از مردم از اینکه حتی در چند قدمی این قلعه قرار بگیرند، وحشت داشتند.

معماری قلعه طاعون در روسیه

برای ساخت این قلعه از تکنولوژی جالبی به نسبت آن دوران استفاده شده است. در داخل آب، ۵۵۳۵ ستون ساخته شده اند که ارتفاع بلندی دارند و قلعه دقیقا روی این ستون ها ساخته شده است، به عبارت دیگر، این قلعه ها مثل جزیره ای مصنوعی عمل می کنند.

لابه لای این ستون ها،فضای خالی ای وجود ندارد تا قلعه دچار ریزش نشود. بین ستون ها کاملا با شن  پر شده است و روی آن، بلوک های عظیمی از بتون قرار داده شده است.

قلعه طاعون در روسیه، وسعتی ۹۰ در ۶۰ متری دارد. این قلعه امروزه به عنوان یکی از جاذبه های وحشت سنت پترزبورگ شناخته می شود. با سفر به کشور پهناور روسیه و شهر سنت پترزبورگ، به قلعه طاعون رفته و به یاد افرادی که جانشان را در اثر طاعون از دست داده اند، از این قلعه دیدن کنید.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...