Jump to content

مقاله طرح توجیهی بازیافت لامپ کم مصرف


youka

Recommended Posts

بازيافت مناسب لامپ هاي کم مصرف، راهکار ارزنده اي است که به عنوان يکي از روش هاي نوين مديريت مصرف، باعث حفظ منابع انرژي و ايجاد محيطي سالم، ايمن وآرامش بخش براي زندگي همنوعان مي گردد.در حال حاضر ساليانه حدود 100 ميليون شعله لامپ کم مصرف و فلورسنت در انواع مختلف در کشور توزيع مي شود که علي رغم فراهم نمودن مزاياي قابل توجهي نظير صرفه جويي حداقل 3200 گيگاوات ساعت در مصرف انرژي و کاهش 2 ميليون تن نشر گازهاي گلخانه اي، متأسفانه دفع ناصحيح آن ها باعث ورود سالانه 800 کيلوگرم جيوه به محيط زيست مي گردد.این طرح توجیهی به بررسی امکان پذیری بازیافت لامپ کم مصرف پرداخته و توجیه مالی آنرا برآورد می سازد.

 مزاياي استفاده از لامپهاي كم‌مصرف

طول عمر يك لامپ التهابي معمولي حدود 1000 ساعت است در صورتيكه يك لامپ كم‌مصرف 8000-6000 ساعت يعني 6 تا 8 برابر يك لامپ معمولي طول عمر دارد. لامپهاي كم‌مصرف نسبت به لامپهاي معمولي گرماي كمتري توليد مي‌كنند و به همين علت داراي ضريب امنيت بالاتري نسبت به لامپهاي معمولي هستند، بطور مثال استفاده از لامپهاي كم‌مصرف خطر سوختگي را به خصوص در كودكان به طور چشمگيري كاهش مي‌دهد. مصرف الكتريسيته لامپهاي كم‌مصرف نيز 3 تا 5 برابر كمتر از لامپهاي معمولي است.لامپهاي كم‌مصرف فلئوكمپكت مي‌توانند در فضاهايي كه به نور زيادي احتياج ندارند مثلاً در مجاورت پرده‌ها مورد استفاده قرار گيرند.در تحقيقي كه در آوريل 2002 انجام گرفت، هزينه برق مصرفي 392 لامپ معمولي و فلئوكمپكت در 1000 ساعت از اين قرار بود: 43/11 يورو براي يك لامپ معمولي و 31/2 تا 76/1 يورو براي لامپ‌هاي فلئوكمپكت

 استفاده بهتر از لامپهاي كم‌مصرف

توصيه‌هايي جهت استفاده بهتر از لامپهاي كم‌مصرف:

• لامپهاي كم‌مصرف براي روشن ماندن طولاني مدت طراحي شده‌اند، لذا بهتر است در قسمتهايي از خانه كه به روشنايي مداوم و طولاني مدت نياز دارند، مورد استفاده قرار گيرند. (مثل اتاق نشيمن يا آشپزخانه)

• روشن، خاموش كردن مكرر لامپهاي كم‌مصرف از كيفيت نوردهي و طول عمر آنها مي‌كاهد. بنابراين استفاده از لامپهاي كم‌مصرف به عنوان چراغهاي چشمك‌زن و زمان‌دار مناسب نيست.

• از اين گذشته، مدتي (حدود 10 ثانيه) طول مي‌كشد تا از شدت نوردهي لامپهاي كم‌مصرف كاسته شده و كاملاً خاموش شوند، در نتيجه استفاده از آنها در مكانهايي كه فقط مدت كوتاهي به روشنايي نياز دارند مثل راه پله آپارتمانها توصيه نمي‌شود.

 بازيافت لامپهاي كم‌مصرف

با توجه به طول عمر بالاي لامپ‌هاي كم‌مصرف، استفاده درست و بجا از آنها سبب مي‌شود قيمت خريد و مصرف آنها در مجموع 4 تا 5 برابر كمتر از لامپهاي معمولي شود.اما ايراد عمده اين گونه لامپها اين است كه از گازهاي نادر (نجيب) و فلزات سنگين (مانند جيوه، نئون، زنون، سديم و ...) ساخته شده‌اند. اين عناصر براي محيط زيست و سلامت انسانها مضر هستند.بنابراين لامپهاي فلورسنت، فلئوكمپكت (كم‌مصرف) و لامپهاي تخليه پس از مصرف جزء زباله‌هاي خاص به شمار مي‌روند و پس از استفاده بايد طبق فرآيندهاي خاصي بازيافت شوند. خصوصاً توجه شود كه قبل از بازيافت شكسته و خرد شوند.این مطلب برگرفته از سایت مشاوره صنعتی است .

93 درصد يك لامپ كم‌مصرف قابل بازيافت است.

بازيافت لامپهاي كم‌مصرف از بازگشت فلزات سنگين به محيط جلوگيري مي‌كند.مقدار جيوه موجود در يك لامپ فلورسنت 5 برابر بيشتر از مقداري است كه سازمان بهداشت جهاني (OMS) يا (WHO) براي جيوه موجود در مواد،‌ تعيين كرده است.در واقع جيوه موجب مي‌شود لامپهاي كم‌مصرف و فلورسنت با وجود راندمان بالاي نوردهي،‌ مصرف برق كمتري نسبت به لامپهاي معمولي داشته باشند.شكستگي يك لامپ خطر زيادي به وجود نمي‌آورد اما وقتي با تعداد دهها ميليون لامپ كم‌مصرف سروكار داريم، انتشار مواد سمي درون آنها در محيط زيست، خطر جدي‌اي محسوب مي‌شود.

 كدام لامپها قابل بازيافت هستند؟

• لامپهاي فلورسنت و نئون

• لامپهاي كم‌مصرف يا فلئوكمپكت

• لامپهاي LED

 3 روش جمع‌آوري جهت بازيافت لامپهاي كم مصرف

• لامپهاي بلااستفاده را به فروشگاههاي بزرگ فروش لامپ تحويل دهيد.

• لامپهاي بلااستفاده را به مكانهاي جمع‌آوري لامپهاي بازيافتي ببريد.

• از يك برقكار كمك بخواهيد.

 شرح فرآیند بازیافت لامپ های کم مصرف

در این کارخانه پس از عملیات خردایش اولیه، جیوه تقطیر می شود. تقطیر جیوه از پودر فسفر حدود 16 ساعت به طول خواهد انجامید و پودر بایستی تا دمای 800 درجه سانتیگراد گرم شود. با این کار، جیوه تبخیر شده و یک پودر فسفر خنثی باقی می ماند که می توان از آن در بخش ساخت و ساز استفاده کرد. در ادامه، جیوه تبخیر شده نیز کندانس می شود و البته مقدار آن به حدی کم است که پس از یک سال عملیات کارخانه فقط می توان یک انگشتخانه را با آن پر کرد.شیشه و سایر متعلقات نیز به صورت پودر برای مصارف بعدی تبدیل می شوند.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...