Jump to content

پوکت بهتر است یا سامویی؟


youka

Recommended Posts

سفر به تایلند خیلی آسان است و بیشتر گردشگرانی که عاشق سواحل زیبا و غواصی در آب های رنگارنگ هستند آرزوی سفر به این کشور را دارند اما قسمت سخت ماجرا وقتی است که مجبور شویم از بین جزایر رویایی تایلند یکی را برای سفر انتخاب کنیم اینجاست که دو دل می شویم و دنبال بهترین جزیره می گردیم! پوکت و سامویی (Samui) دو جزیره معروف تایلند هستند که هر سال میلیون ها گردشگر را به خود می بینند پس عجیب نیست که اگر قرار باشد به یکی از این دو جزیره برویم انتخاب کمی برایمان سخت باشد.

پوکت: پوکت بزرگ ترین جزیره تایلند است و در جنوب کشور در دریای آندامان قرار دارد. فاصله این جزیره تا بانکوک ۸۶۲ کیلومتر است و با پل های مدرنی که زده شده راحت می توانید از این جزیره خودتان را به خشکی های تایلند برسانید. این جزیره ۲۱ کیلومتر عرض و ۴۸ کیلومتر طول دارد، پاتونگ مهمترین شهر توریستی اش است و فاصله اش تا فرودگاه حدود ۴۵ دقیقه است.

ساوئی: ساموئی سومین جزیره بزرگ کشور است و در خلیج تایلند قرار دارد. محل دقیق ساموئی در ۷۰۰ کیلومتری جنوب بانکوک و فاصله آن تا سواحل شرقی ۸۰ کیلومتر است. این جزیره ۲۵ کیلومتر طول و ۲۱ کیلومتر طول دارد و محل آن در پارک ملی دریایی «آنگ تانگ» باعث شده که یکی از بهترین محل های دنیا برای غواصی به شمار بیاید. توریستی ترین سواحل این جزیره چاونگ و لامائی هستند و در بخش غربی آن سواحل دنج زیادی هست.

دسترسی

   پوکت:  از راه زمینی، دریایی و هوایی می توانید به پوکت بروید. در هر کدام از شهرهای تایلند که باشید می توانید با اتوبوس یا قطار از روی پل های جاده ای، سفر خیلی ارزانی به این جزیره داشته باشید.

 ساموئی: سفر به ساموئی فقط از راه هوا و دریا ممکن است و مسیر زمینی ندارد. هر روز پروازهایی از پوکت، بانکوک و کوالالامپور به این جزیره انجام می شود که هزینه بلیط آن کمی گران است.

از نظر دسترسی، رفتن به پوکت راحت تر است. فرودگاه بزرگ پوکت و راه های جاده ای و ریلی، دسترسی به پوکت را آسان تر می کند.

آب و هوا

پوکت:  پوکت آب و هوایی استوایی دارد و این یعنی در تمام طول سال گرم است. در فصل بارندگی (سپتامبر و اکتبر (شهریور و مهر)) متوسط بارندگی های آن معمولی ست، باران در مدت کم ولی با شدت زیاد می بارد اما همچنان زمان مناسبی برای سفر است چون قیمت ها ارزان است و روزهای آفتابی زیادی دارد.

ساموئی: این جزیره هم آب و هوای استوایی دارد اما دارای سه فصل مجزاست: فصل بارندگی، فصل خشک، فصل گرم. هوا مثل پوکت همیشه گرم است اما در فصل بارندگی، بارش های سنگینی دارد و غواصی در این زمان اصلا توصیه نمی شود. فصل خشکش بین دسامبر تا فوریه (آذر تا بهمن) و فصل گرمش مارس و آوریل (اسفند و فروردین) است. از آوریل تا اکتبر (فروردین تا مهر) آب و هوای خوبی دارد.

سفر به کدام جزیره گران تر است؟

هزینه اقامت، غذا و تفریحات مختلف در این دو جزیره تقریبا مثل هم است هرچند که هزینه رسیدن به پوکت نسبت به ساموئی کمی ارزان تر تمام می شود. پوکت به خاطر مراکز خرید بزرگ و رستوران های زیادی که دارد معمولا گردشگران را بیشتر توی خرج می اندازد و در مقابل هزینه اقامت در سامویی نسبت به پوکت کمی بیشتر است.

سواحل

پوکت: سواحل پوکت به داشتن چشم اندازهای دل فریب و تفریحات ساحلی لذتبخش معروف است. اگر به پاتانگ، شلوغ ترین ساحل این جزیره بروید شب های پر انرژی و غذاهای خوشمزه شما را غافلگیر می کنند. کسانی که سواحل خلوت تر را دوست دارند هم در پوکت گزینه های زیادی دارند.

ساموئی:  درست است که سواحل ساموئی نسبت به پوکت کوچکتر و ساکت تر هستند اما عاشقان غواصی را دلباخته می کنند. بیشتر سواحل ساموئی چشم اندازهای خیره کننده از خلیج تایلند دارند که این می تواند برای کسانی که به دنبال استراحت در سواحل هستند محل مناسبی باشد. چاونگ و لامائی دو ساحل شلوغ این جزیره اند اما در نقاط مختلف آن سواحل دنج و خلوت هم زیاد  است.

تفریحات

در هر دوی این جزایر می توانید تفریحاتی مثل پاراسیلینگ، قایق سواری و جت اسکی را تجربه کنید. هر دوی این جزیره ها از نظر تاریخی و فرهنگی جاذبه های زیادی دارند و معماری عبادتگاه هایشان چشم نواز است. پوکت زندگی اجتماعی شلوغ تری دارد و مراکز خرید بیشمارش کسانی که عاشق خرید هستند را راضی می کند.منبع : تور لحظه آخری پوکت

غذا

در هر دوی این جزیره ها می توانید فست فودهای زنجیره ای و رستوران های خوبی را پیدا کنید. هر دو جزیره به داشتن غذاهای دریایی تازه معروف هستند.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...