Jump to content

کفپوش ها و ترموود ها


tablosazi

Recommended Posts

کفپوش ها در واقع وسایل پوششی هستند که برای مصارف تزیینی یا بهداشتی از آنها استفاده می شود و معمولا بیشتر جنبه زیبایی یا بهداشتی آنها مورد توجه واقع می شود و درمکان های سرپوشیده و روی کف زمین کاربرد دارند.

البته از کفپوش ها در محیط های باز ، سرپوشیده ، داخل و یا خارج ساختمان استفاده می کنند . مثلا در استخرها استفاده می شود تا مانع از سرخوردن افراد بشود و استفاده در موقعیت های دیگر را از موارد کاربرد های کفپوش ها می توان بر شمرد.

کفپوش ها دارای جنس ها مختلفی هستند از جمله : سنگ مرمر ، گرانیت ، پی وی سی ، پلاستیک ، موکت ، پارکت ، ترموود  و ...

• ترمووود چیست ؟

انسان همواره خواستار بهبود کیفیت تمام وسیله های مورد استفاده خود بوده است ، انسان ها  همیشه علاقه مند به استفاده از چوب ها در ساخت سرپناه و منزل و ... بوده اند ، ولی چون چوب ها دارای دوام بالایی نیستند ، انسان ها سعی داشتند راه حلی را پیدا کنند تا بتوانند عمر و دوام چوب را افزایش دهند تا بتوان در همه شرایط آب و هوایی با خیال راحت از آن استفاده کرد.

سرانجام پس از سالها تحقیق و بررسی های دقیق توسط برخی از کشورها ، از جمله فنلاند که روی چوب ها انجام دادند ، توانستند طول عمر و ماندگاری چوب ها با روش های زیر بسیار افزایش دهند.

1. برای شروع این کار اول باید چوب ها را به ابعاد دلخواه و متفاوت برش و این چوب ها را درون دستگاهی به نام ترموود قرار داد . این دستگاه ، چوب ها را تا دمای 130 درجه و طبق شرایط خاص ، گرما می دهد و رطوبت موجود در چوب را بسیار کم می کند .

2. گام بعدی این است که دمای دستگاه را به 220 درجه سانتی گراد برسانند و اجازه دهند تا چوب ها برای چندین ساعت در همین وضعیت باقی بمانند که در این حالت تمامی رطوبت باقی مانده در چوب ها و همچنین تمامی مایع لزج و چسبناک که در بعضی از انواع چوب ها موجود است دراین مرحله از چوب بیرون می آید و رنگ چوب ها بسیار روشن می شوند .

3. در مرحله آخر چوب را به طور آهسته خنک می کنند تا دمای دستگاه به 100 درجه سانتی گراد برسد ، سپس روی چوب ها آب می پاشند تا دمای چوب ها به دمای محیط برسد با این کار چوب رطوبت کمی ، حدود 5 درصد جذب می کند ، با این کار چوب های بدست آمده در برابر هر نوع آب و هوا و شرایطی ، مقاومت بالایی را از خود نشان می دهند.

• کفپوش های ترموود چه خصوصیاتی دارند ؟

1. یکی از خصوصیات مثبت و مهم کفپوش های ترموود این است که نصب و نگهداری از آنها بسیار آسان است و کاری اقتصادی محسوب می شود.

2. استفاده از کفپوش هایی از جنس ترموود به زیبایی هر چه بیشتر محیط کمک می کند.

3. استقامت این کفپوش ها در برابر ساییده شدن ، آتش گرفتن ، رطوبت ، برف و... بسیار بالاست و می توانند به راحتی در برابر این شرایط از خود مقاومت نشان دهند.

4. این نوع چوب ها برای محیط زیست هم بسیار مفید هستند زیرا در طی مراحل ساختشان از هیچ گونه ماده شیمیایی استفاده نشده و هیچ ضرری نمی تواند برای کسی داشته باشد .

5. یکی دیگر از ویژگی مثبت چوب های ترمود این است که وقتی در معرض آب و هوای مرطوب ، گرم و سرد قرار می گیرند ابعاد و حجم چوب ها بدون تغییر باقی می ماند و چوب ها بدون هیچ تغییر شکل و ورمی ثابت می مانند .

 

 

tablonami.com

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...