Jump to content

فرمت مناسب برای تصاویر در طراحی سایت


sanazkarimi

Recommended Posts

در طراحی سایت یکی از المان هایی که بیش از هرچیز دیگر بیشتر به چشم کاربر می آید تصاویر است . در ادامه همراه باشید تا فرمت های مناسب برای تصاویر در طراحی سایترا بررسی کنیم .

 

در وبسایت وجود عکس های جذاب و البته کم حجم میتواند تاثیرات شگرفی برروی کاربران و درگیری آنها با وبسایت داشته باشند .

 

همه این‌ها به کدگذاری که هنگام ایجاد تصویر با یک فرمت خاص انجام شده، برمی‌گردد. JPEG به درد عکاسی می‌خورد (حرف P مخفف Photographic است) زیرا لبه‌های تیز را محو می‌کند و شیب‌های نرم را نگه می‌دارد. کدگذاری یک تصویر دارای بلوک‌های رنگی بزرگ و شارپ با استفاده از JPEG باعث از دست دادن وضوح و کدگذاری ناقص می‌شود.

 

برعکس، گیف به درد لوگو و بلوک‌های ساده نمودار می‌خورد، زیرا این فرمت روی تغییرات نواحی رنگی یکنواخت تمرکز می‌کند. واضح است این ویژگی به هیچ وجه مناسب تصاویری که پیکسل به پیکسل تفاوت رنگی دارند، نیست.

مرورگرها چه میگویند ؟

 

 تا اینجا با فرمت های رایج مورد استفاده آشنا شدیم . درواقع باید بدانید که مرورگرهای نسل جدید از جدید ترین نسل عکس ها استفاده میکنند . حال باید ببینیم چه مرورگری چه فرمتی را ساپورت میکند؟

 

به عنوان مثال، WebP در طراحی سایت نسبت به گیف، PNG و JPEG در موارد مختلف نتیجه بسیار بهتری می‌دهد. برای آزمایش، تصویری که در بالا استفاده کردیم با کدگذاری WebP، 90.5 کیلوبایت حجم داشت که حدود 15 درصد کمتر از فرمت JPEG است. با این‌حال، شما فقط زمانی می‌توانید از این فرمت استفاده کنید که مرورگر موردنظرتان کروم، اپرا یا مرورگر اندورید باشد.

 

JPEG XR فرمت مخصوص مایکروسافت، JPEG eXtended Range، است که برپایه فرمت اصلی JPEG توسعه پیدا کرده و حتی مانند PNG و WebP قابلیت پشتیبانی از تصاویر ترنس‌پرنس (شفاف) را هم دارد.

 

بنابراین، برای انتخاب بهترین فرمت نه تنها باید محتوای بصری را در نظر گرفت، بلکه باید مرورگر مورد استفاده خود را نیز مورد توجه قرار داد.

 

حتی ممکن است شما 4 نسخه از یک تصویر را بسازید: تصویر اول که توسط یکی از فرمت‌های قدیمی و رایج، کدگذاری شده (برای همه دستگاه‌ها) و سه تصویر دیگر که هرکدام با استفاده از فرمت‌های نسل بعد و مخصوص هریک از مرورگرها (برای لذت‌بردن از نهایت بهینه‌سازی تصاویر) کدگزاری شده‌است. این کار نیاز به زمان و تلاش زیادی دارد.

 

تاکنون ما درباره فرمت‌های قدیمی که در همه مرورگرها قابل استفاده‌اند و فرمت‌های جدید در دسترس مخصوص بعضی از مرورگرها صحبت کردیم.

 

با این پشتیبانی نامساعد مرورگرها، ما اگر بخواهیم از مزیت‌ فرمت‌های جدید تصاویر بهره‌مند شویم، باید چندین نوع تصویر مختلف در وبسایت خود ایجاد کنیم.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...