Jump to content

انتقال عفونت و بیماری در درمان ارتودنسی


seositeseo

Recommended Posts

انتقال عفونت و بیماری در درمان ارتودنسی

 

برخی تصور می کنند با توجه به اینکه ارتودنسی با خون ارتباط زیادی ندارد نیاز به مراقبت و ضد عفونی سازی زیادی ندارد. این مطلب صحیح نیست و نیاز به اقدامات ضد عفونی کننده و پیشگیری از انتقال انواع میکروب در بین افراد در همه رشته های درمانی ضروری و مهم است.

 

بیماری های عفونی عمدتا بیماری هایی هستند که به دلیل وارد شدن عامل بیماریزای خارجی ایجاد می شود. این عوامل بیماریزا در بیمار وجود داشته و می تواند از یک بیمار به بیمار دیگر، از بیمار به وسایل درمانی و یا از بیمار به درمان کننده و بالعکس انتقال پیدا کند.

از آنجایی که ترکیب میکروب های موجود در بدن هر فرد با دیگری متفاوت است نیاز به حفاظت برای جلوگیری از انتقال بیماری ها همواره جدی است. راه های انتقال عفونت از طریق تماس فیزیکی با اشیاء آلوده، خون، ذرات معلق و ترشحات بدن مثل بزاق است. این مسئله بخصوص در کودکان ونوجوانان اهمیت بیشتری هم دارد. ساده ترین شکل این حفاظت شخصی نمودن وسایل است.

استفاده از وسایل ارتودنسی بدون اعمال ملاحظات لازم، حتی اگر فقط در تماس با سیم موجود دردهان بوده باشد هم می تواند امکان انتقال بیماری را در بین افراد مختلف فراهم نماید. بنابراین بیماران بایستی در هنگام مراجعه به متخصص ارتودنسی نکات بهداشتی را مورد توجه قرار دهند. و دقت کنیم برای یک اقدام درمانی ساده مشکل بزرگتری برای خود ایجاد ننماییم.

یک استراتژی ضد عفونی جامع، صرف نظر از مقرون به صرفه بودن و زمان بر بودن، باید توسط متخصص ارتودنسی اجرا شود، که نه تنها از سلامت خود متخصص بلکه از دستیاران او و حتی جامعه محافظت می کند. همچنین حائز اهمیت است که دستورالعمل سازنده ابزار دندانپزشکی و دستگاه های استریل سازی را برای جلوگیری از صدمه زدن به این اقلام دنبال کنند.

یک استراتژی ضد عفونی باید 4 هدف اصلی را دنبال کند:

1- کاهش تعداد میکروب های بیماری زای موجود به سطحی که در آن مکانیسم های مقاومت طبیعی بدن می تواند از بروزعفونت جلوگیری کند.

2- شکستن چرخه عفونت و از بین بردن آلودگی

3- رسیدگی به هر بیمار به نحوی که ممکن باشد فرد ناقل عفونت باشد

4- حفاظت از بیماران و تمام پرسنل دندانپزشکی از عفونت و عواقب آن

 

استراتژی ضد عفونی

هر کلینیکی باید قوانین کنترل عفونت نوشته شده ای داشته باشد که به طور مستمر با آخرین توصیه ها و دستورات خاص منطقه، شهر و یا کشوری که در آن عمل واقع شده است به روز رسانی شوند. استراتژی کنترل عفونت شامل جنبه های مختلف است. از جمله:

 

نظارت بیماران: یک بیمار مبتلا به عفونت یک منبع بالقوه آلودگی است. بنابراین، تاریخچه پزشکی و دندان پزشکی تمام بیماران باید تحت نظارت قرار بگیرد.

 

پردازش ابزار آلات: پردازش ابزار آلات برای آماده سازی وسایل آلوده برای استفاده مجدد انجام می گیرد و در همین حین تلاش می شود که آسیب وارده به دستگاه ها در حداقل ممکن قرار بگیرد. این پردازش شامل گام های زیرین می شود:

 

شست و شو با آب و صابون

شست و شوی اولیه/ استریل اولیه

کنترل زنگ زدگی، خشک کردن و روغنکاری

بسته بندی

استریل

نظارت بر استریل

بررسی ابزار آلات پردازش شده

حفاظت ابزار آلات

 

روش حفاظت شخصی: کارکنان مراقبت های بهداشتی در معرض انتقال میکروب های بیماری های قابل پیشگیری مانند ویروس هپاتیت B (HBV)، آنفولانزا، سرخجه، سرخک و غیره هستند، بنابراین حتما باید واکسینه شوند.

 

طراحی مطب دندانپزشکی: هم چنین، موفقیت یک برنامه موثر کنترل ضد عفونی به طراحی مناسب مطب بستگی دارد. به عنوان مثال، کلینیک باید به صورتی طراحی شده باشد که در آن هیچ تماس مستقیمی بین بیماران رخ ندهد رخ می دهد به عنوان مثال، اتاق پذیرایی و توالت، و یا تماس غیر مستقیم بیمار با اقلام آلوده از طریق دست زدن به ابزار ها و فیلم های در معرض آزمایشگاه ، مرکز چرخش ابزار و اتاق رادیوگرافی .استفاده از ضد عفونی کننده های مختلف برای کاهش ذرات آلوده معلق در هوا هم لازم و ضروری است. این روش ها می توانند شامل موارد ذیل باشند: ضد عفونی کننده های شیمیایی، ضد عفونی کننده های ماشینی، ضد عفونی کننده های سطوح و کف، ضد عفونی کننده های آب.

 

مدیریت اتلاف: همه کارمندان باید از ایمنی شغلی اداره بهداشت و مقررات مربوط به میکروب های بیماری زا ی منتقله از راه خون، مواد خطرناک و استفاده ایمن از مواد شیمیایی در آزمایشگاه و حفاظت از محیط آگاه باشند. در بیشتر مواقع، خون (حتی مخلوط با مایعات دیگر، مانند بزاق ) درون سینک و خطوط تخلیه ریخته می شوند که حداقل یک بار در روز باید کاملا شستشو شوند. پس از شست و شوی نهایی باید محلول ضد عفونی کننده در راه های تخلیه ریخته شود. زباله بالقوه عفونی پاتولوژی ( دندان / و بافت همراه، پنبه آغشته به خون، گاز، و غیره) باید در کیسه های اتوکلاو پلاستیکی یا  کاغذی قرار بگیرند و قبل از دفع اتوکلاو شوند.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...