Jump to content

راز و رمز زبان بدن در کشورها


youka

Recommended Posts

ممکن است باور این موضوع برایتان دشوار باشد؛ اما بسیاری از کارهایی که شما به طور عادی در طول روز انجام می‌دهید ممکن است در سایر مناطق دنیا به عنوان یک عادت ناپسند، غیر اخلاقی یا توهین آمیز قلمداد شود. برای نمونه ریچارد نیکسون رئیس جمهور پیشین ایالات متحده آمریکا علامتی بسیار عادی در آمریکا را که مرکب از انگشت شصت رو به بالا است و معنای OK را در فرهنگ غربی می دهد، در برزیل به مردم نشان داده و جنجالی بزرگ در این کشور به وجود آمد. این مطلب برگرفته از سایت تور بالی است .

البته احتمال بروز مشکل در این ابعاد برای شما به صورت یک مسافر عادی بسیار کم است اما حتی این موارد کوچک هم می‌تواند موجب رنجش شده و مشکلات خاص خود را در پی داشته باشد. در این مبحث ما درباره برخی از مهم ترین تفاوت های فرهنگی در گوشه و کنار دنیا به شما اطلاعاتی می دهیم هرچند ممکن است به نظر شما بسیاری از عادات ذکر شده در این فهرست، خنده دار و یا حتی احمقانه باشد اما به یاد داشته باشید که ملاحظه شرایط دیگران یکی از مهمترین اصول زندگی محسوب می شود. در اینجا یازده اختلاف فاحش فرهنگی و اشتباهاتی که ممکن است شما در صورت ندانستن آن مرتکب بشوید ارائه می‌شود. موضوعی که باید در این خصوص به خاطر بسپارید بحث جغرافیای فرهنگی و خرده فرهنگ های هر منطقه است برای مثال زمانی که ما به کشور برزیل اشاره می‌کنیم، مفهوم آن لزوما تمامی مناطق این کشور نیست.

اشاره کردن به فردی با کمک پا (جنوب شرقی آسیا)

البته ما مطمئن نیستیم که اصولا چه لزومی دارد شما در حین سفر خود به این منطقه از دنیا با پایتان به کسی اشاره کنید اما به خاطر داشته باشید در کشورهای جنوب شرق آسیا اشاره کردن به سایر افراد به وسیله پا بسیار توهین آمیز محسوب می‌شود. در بخش هایی از کشورهای تایلند ولائوس پا به عنوان پائین ترین و کثیف ترین بخش بدن محسوب شده و به همین دلیل است که شما برای ورود به خانه افراد باید کفش هایتان را در بیاورید.

لمس کردن سر دیگران (بخش هایی از آسیا)

زمانی که در یک کشور آسیائی سفر می کنید سعی کنید از لمس کردن سر و صورت دیگران اجتناب کنید. در برخی از مناطق شرق و جنوب شرق آسیا از جمله تایلند و لائوس، سر مهمترین عضو بدن محسوب شده و مقدس به شمار می‌رود، احتمالا برایتان قابل تصور نیست که این موضوع تا چه حد در فرهنگ این مردم مهم بوده و در صورت لمس سر افراد، چه واکنش شدیدی را مشاهده خواهید کرد.

در آستانه و چارچوب در با کسی دست ندهید (روسیه)

اگر به روسیه سفر می‌کنید و در آستانه درگاه یا چارچوب یک در ایستاده‌اید سعی نکنید با کسی دست بدهید چون به احتمال زیاد کسی با شما در این شرایط دست نخواهد داد. در فرهنگ مردم روسیه یک باور خرافاتی وجود دارد که بر اساس آن انجام معامله یا هر نوع رفتاری که مستلزم دست دادن باشد در زیر چارچوب در، بدشگون بوده و نحسی می‌‌ورد. در این شرایط مردم خرافاتی این کشور صبر می‌کنند تا شما از چارچوب در خارج شده و در داخل اتاق یا راه پله با شما دست خواهند داد.

نحوه عجیب تحسین کردن از زیبایی (هندوستان)

هندوستان یکی از کشورهایی است که در آن انواع مختلف فرهنگ ها و رسوم وجود داشته و این تفاوت های فرهنگی حتی می تواند افراد بومی را نیز دچار اشتباه کند. در این کشور حتی خود هندی ها در برخی موارد نمی دانند کدام کار تابو بوده و منع شده است و انجام کدام کار بلا مانع است. برای مثال اگر در هندوستان با کسی روبرو شدید که در هنگام مشاهده شما در حالی که زبانش را بین دندان هایش قرار داده صورتش را نزدیکتان کرده و هوای اطراف شما را مکیده و به سمت خودش می‌دمد، وحشت نکنید، وی تنها در حال تحسین زیبایی شما است!

تکان دادن سر از بالا به پائین به معنی مخالفت و رد کردن موضوع است  (بلغارستان)

این موضوع احتمالا برای شما غیر قابل تصور است اما در سفر به کشور بلغارستان حواستان را جمع کنید. در سراسر دنیا تکان دادن سر به سمت پائین به معنی بله یا موافقت بوده و تکان دادن سر به سمت بالا یا به طرفین به معنی نه یا پاسخ منفی است اما در بلغارستان این موضوع کاملا متفاوت بوده و بله و نه در حرکات سر جا به جا شده اند! در این کشور اگر میزبان از شما پرسید آیا از غذایتان لذت برده اید یا نه؟ بهتر است سرتان را به دو طرف تکان دهید. این موضوع به معنی تائید است!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...