Jump to content

نگهداری از حیوانات خانگی


tytyt3153stye

Recommended Posts

سلام به همه دوستان

امیدوارم که حالتون خوب باشه، این رو بهتره بدونید که نگهداری از حیوانات خانگی باید زمانی صورت بگیره که شما شرایطتش رو داشته باشید و بتوانید به این حیوانات رسیدگی کنید، از طرفی شناخت و درک این موجودات دوست داشتنی بسیار مهم و ضروری است ، در ادامه قصد دارم تا در این مورد برای شما بیشتر بگم. امیدوارم که براتون جالب باشه و از خواندنش لذت ببرید.

در این بخش از میخکوب قصد داریم تا در مورد نگهداری از حیوانات خانگی و نیازهای و کارهایی که باید برای آن ها انجام بدهیم برای شما مطالبی را بیان کنیم. اشپیتز یکی از نژادهای معروف سگ ها است که بسیار معروف و محبوب می باشد و نگهداری از آن ها باید در شرایط بسیار خوبی انجام شود. اشپیتز یکی از نژادهای خیلی پرطرفدار و معروف در میان نژاد سگ ها هستش؛ این نژاد بطور کلی دارای فیزیک بدنی با جثه خیلی کوچک هستن. این نژاد با رنگ سفیدشون و ویژگی های رفتاری که نسبت به صاحب شون دارن، تونستن محبوبیت بسیار زیادی برای خودشون ایجاد کنن. تقریبا میشه گفت خیلی از ساکنین منازل کوچک شهرها، این نژاد رو برای نگهداری در منزل شون انتخاب می کنن.

 

از ویژگی های کلی نژاد سگ اشپیتز میشه به سرحال و سرزنده بودن اونا و همچنین شکل بدن‌شون توجه کرد؛ این نژاد دارای پوزه تیز و گوش های کوتاه هستن، وزن تقریبی نرهای این نژاد چیزی در حدود ۱۰ تا ۱۱ کیلوگرم هست و در مقابل این وزن در بین ماده هاشون چیزی حدود ۱۷ تا ۱۸ کیلو هستش.در ادامه همراه با دانستنی ها باشید تا اطلاعات کاملی را در مورد این نژاد در اختیار شما قرار دهیم.

اشپیتز چه نوع سگیه؟

خیلی از سگایی که امروزه میشناسیم، اشپیتزن یا گونه ای از اشپیتز. احتمالا اگه بین گونه های مختلف سگ و انواع مختلفی از این گونه ها ، دنبال یه حیوون خونگی یا همراه مناسب برای خودتون و خانوادتون گشته باشین، این اسم به گوشتن خورده و خواستین بدونید که معنیش چیه و چه نوع سگیه و ارزش نگهداری به عنوان حیوون خونگی رو داره یا نه.

600x299http://meekhkoob.ir/wp-content/uploads/2018/07/unnamed-file.jpg[/img]

معرفی اشپیتز

اشپیتزها، گوشهای تیز و پوزه ی کشیده و پوشش ضخیمی دارن که معمولا روشون قسمت های سفیدرنگ داره. معمولا، دم شون تا حدی به سمت بالا و پشت خم شده.

کلمه ی اشپیتز، به نوبه خودش ، یه گونه از سگ نیست و حتی به گونه ی خاصی هم تعلق نداره. این کلمه بیشتر تعریف یه نوع از سگه  که یه شباهت کمی به گرگ ها دارن و گاهی این شباهت خیلی زیاده. آزمایش ژنتیکی که اخیرا از یه سری از این سگ ها گرفته شده، دی ان ای مشابه و تشابه نیاکانی به گرگ های وحشی داده و تصور میشه که این سگ ها از جفت گیری اتفاقی سگ های خونگی و وحشی با گرگ ها به وجود اومدن.

با اینکه محل دقیق به وجود اومدن اشپیتزها نامعلومه، محل ایجاد تعداد زیادی از سگ هایی که به نام اشپیتز میشناسیم رو به آسیای شرقی و منطقه ی قطبی ربط دادن. هرچند که اشپیتز یه کلمه ی آلمانیه و اخیرا خیلی از اشپیتزها توی آلمان پرورش داده شدن، یه سری از عوامل نشون میدن که این سگ ، بومی آلمان نیست.

 

انواع اشپیتز

سگ هایی که زیر مجموعه ی دسته بندی اشپیتزها هستن، از گونه ها و گروه بندی های مختلف میان و هیچ کدوم همه ی ویژگی های یه اشپیتز رو ندارن. آزمایش های ژنتیکی و تحلیل های تاریخی دانشمندان و مسوولان مسائل مربوط به سگ ها در مورد اشپیتز، ما رو به تشخیص دقیق تر ارتباط ژنتیکی اشپیتزهای مختلف، نزدیک تر کرده و الآن یه لیست کلی و جهانی ایجاد شده که هنوز هم در حال کامل تر شدنه.

یه سری از سگ هایی که به نام اشپیتز شناخته می شن و تو دنیا به این عنوان خرید و فروش میشن، تو لیست زیر اومدن.

اکیتا اینو

هاسکی آلاسکایی

کلی کای آلاسکایی( Alaskan Klee Kai)

مالاموت آلاسکایی

آکیتای آمریکایی

سگ اسکیموی آمریکایی

600x400http://meekhkoob.ir/wp-content/uploads/2018/07/unnamed-file-1.jpg[/img]

الک هوند سیاه نروژی

سگ اسکیموی کانادایی

سگ چاو چاو

لایکای سیبری شرقی

یوروویژن

 

لفند فنلاندی

اشپیتز فنلاندی

اشپیتز آلمانی

سگ گرینلند

هوکایدو

شیپداگ آیسلندی

اشپیتز هندی

جامتوند

اشپیتز ژاپنی

کای کن

سگ خرسی کارلین

کیس هوند

کینتامانی

کیشو

سگ جیندو کره ای

هاسکی لابرادور

هردر لاپلند

هاسکی رودخانه مکنزی

نوربوتن استپس

نورسن اینوییت

بوهوند نروژی

الک هوند نروژی

 

600x399http://meekhkoob.ir/wp-content/uploads/2018/07/unnamed-file-2.jpg[/img]

لاندهوند نروژِی

نورونجی

پامرانین

پانگ سان

روسو-یوروپین لایکا

ساخالین هاسکی

سالیش وول

ساموید

شیپرک

سپالا اسلد سیبریایی

شتلند شیپ داگ

شیبا اینو

شیکوکو

هاسکی سیبریایی

لفند سوئدی

والهوند سوئدی

تاماسکان

بانکائو تایلندی

وولپینوی ایتالیایی

لایکای سیبری شرقی

 

همونطور که گفتیم، این لیست قطعی نیست و نبود یه سری از گونه ها، احتمال وجود اون سگ هایی رو که توی بریتانیا و جاهای دیگه به عنوان اشپیتز می شناسن رو توی گروه اشپیتزها، رد نمی کنه.

 

به همین صورت، گونه های ترکیبی از سگ های نام برده شده توی لیست هم یه گونه ای از اشپیتز به شمار میرن.ظاهر اشپیتزها خیلی متمایزه  و اندازه و ساختار و منشا یکسانی ندارن و وقتی با ویژگی های خاص این گونه آشنا میشین، شکل صورت، دم خم شده به سمت بالا و پوشش ضخیمش تو شناسایی یه اشپیتز براتون واضح تر میشه.

600x399http://meekhkoob.ir/wp-content/uploads/2018/07/unnamed-file-3.jpg[/img]

داشتن یه سگ اشپیتز

یکی از ویژگی های متمایز که همه ی اشپیتزها دارن ، پوشش ضخیم و با شکوه شونه که از دو لایه تشکیل شده. یه لایه ی بلند و زیبای رویی و یه لایه ی ضخیم و زبر و آزاردهنده ی زیری. سگی با همچنین پوششی ، نیاز به تمیزکاری دائمی داره تا در هم رفتن موهاش و مشکلات مربوط به اون جلوگیری بشه و شونه کشیدن خالی کافی نیست. شونه فقط لایه ی رویی رو مرتب می کنه و برای تمیزکاری تا سطح پوستش و از بین بردن هر گونه درهم رفتگی موها، نیاز به برس هست.

سگ های اشپیتز وفادار،کنجکاو و خوش اخلاقن و اصولا راحت تربیت می شن ولی مستعد بدخلقی هم هستن و باید دائم و با جدیت راهنماییشون کنین . خیلی از اشپیتزها از قدیم با طاقت و بنیه ی خوب برای کشیدن سورتمه و دویدن تو مسافت های طولانی تو شرایط آب و هوایی سرد و سخت پرورش داده شدن ؛ پس نیاز دارن که زیاد راه برن و فضای زیادی برای چرخیدن فعالیت های پرتحرک داشته باشن. اشپیتز ها ، به خصوص هاسکی های اشپیتز، همراهی برای دویدن هستن و اگه برای ورزش و تناسب اندام بدوید، پابه پاتون میان.

با این که هر کدوم از اشپیتزها هم مثل هر حیوون دیگه ای منحصربه فردن و ویژگی های اخلاقی خودشون رو دارن، اصولا با بچه ها و حیوونای خونگی دیگه خوب

منبع: http://www.petchi.com

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...