Jump to content

کاپادوکیه، سرزمین دودکش‌های افسانه‌ای


youka

Recommended Posts

می‌خواهیم چند دلیل وسوسه‌انگیز برای اینکه کاپادوکیه را در لیست سفرهایتان قرار دهید بهتان معرفی کنیم. به برجستگی‌های غیرعادی زمین‌شناختی که به صورت برج‌های صخره‌ای از زمین سربرافراشته‌اند و به «دودکش‌های افسانه‌ای» مشهور شده‌اند فکر کنید. شبکه عظیمی از شهرها و اتاقک‌های رمزآلود زیرزمینی که در این منطقه وجود دارد را تصور کنید و خودتان را در سطح زمین که به دلیل فعالیت‌های آتشفشانی، نمایی شبیه به سطح ماه پیدا کرده است ببینید.خانه‌های کاپادوکیه که خود در دل صخره‌های نرم‌تر کنده‌کاری شده‌اند، خانه-غارهای منحصر به فرد و حتی هتل‌های لوکسی را در دل خود جای داده‌اند. پس دلیل شما برای سفر به کاپادوکیه، هر آنچه از گشت و گذار گرفته تا سبک زندگی توأم با آرامشی خاص یا تاریخ و فرهنگ آن، تجربه‌ای خواهد بود که حداقل باید یک بار در عمر از آن بهره برد. این مطلب برگرفته از سایت تور مراکش است .

گشت‌و‌گذار در شهرهای زیرزمینی

در زیر ساختارهای سنگی کاپادوکیه، شهرهای زیرزمینی وجود دارند که از لحاظ تاریخی به عنوان پناهگاه در دوران جنگ مورد استفاده قرار می‌گرفتند. نگهبانان وقتی که دشمن در حال نزدیک شدن بود، شیپور بزرگی را به صدا در می‌آوردند و در همان لحظه، همه مردم به همراه حیوانات اهلی، وارد شهرهای زیرزمینی شده و تا زمان رفع خطر که ممکن بود حتی چند ماه به طول بیانجامد، در آنجا مخفی می‌شدند. بزرگترین شهر زیرزمینی، که یازده طبقه زیر زمین است، دارای گذرگاه‌ها و کانال‌های ارتباطی به سطح زمین، کلیسا، سالن اجتماعات، منبع آب و حتی شیارهای ظریف برای تهویه است.

 اقامت در یک غار

گورَمه یکی از محبوب‌ترین مقاصد سفر در کاپادوکیه است که پر از هتل‌های غاری است. بیشتر سکونتگاه‌های غاری در مناره‌های دودکشی شکل تبدیل به هتل‌های شبیه به مغازه شده‌اند که شما می‌توانید با امکانات لوکس، زندگی توأم با آرامشی خاص را تجربه کنید. امکانات موجود شامل، حمام‌های غاری (حمام ترکی)، طاق‌های کنده‌کاری شده، دیوارهای مزین به ویژگی‌های آتشفشانی و تراس‌های مشرف به دره‌ها است.

 سوارشدن به بالن‌های هوای داغ

هر صبح، اگر اوضاع مساعد باشد، آسمان کاپودوکیه پر می‌شود از ده‌ها بالن هوای داغ- سال گذشته نزدیک به نیم میلیون توریست مناظر کاپادوکیه را از این بالن‌های مثال‌زدنی تماشا کردند. این بالن‌ها با طلوع آفتاب به پرواز درآمده و به آرامی از میان دودکش‌های افسانه‌ای، مزارع انگور و ارکید، دره‌های بی‌نظیر که ساختارهای سنگی ویژه خود را دارند حرکت کرده و سپس در بالای دره‌های عمیق آرام گرفته که مناظر جالب توجهی را پیش چشم بیننده می‌گذارد.

 گردش و پیاده‌روی

مسیرهای بی‌شماری برای گردش و پیاده‌روی در کاپادوکیه وجود دارد. دره‌ای پیدا کنید، ناهار خود را برداشته و روز را به گردش کردن بگذارنید. فرصت‌های صخره نوردی زیادی در سر راه شما وجود خواهند داشت. قلعهٔ اوچهیسار مرتفع‌ترین نقطه در منطقه است و دیدی ۳۶۰ درجه از تمام کاپادوکیه را در آن‌جا خواهید داشت. یا به عنوان نقشه جایگزین، می‌توانید در دره‌های گورَمه دوچرخه سواری یا اسب سواری کنید.

 از یک شب ترکی لذت ببرید

در نمایش شب ترکی که در نقاط مختلفی در سطح کاپادوکیا برگزار می‌شود، موسیقی سنتی و رقص‌های محلی مناطق مختلف ترکی را به اجرا در می‌آید. این اجراهای شاد، جزو برنامه‌های محبوب توریستی بوده و روش خوبی برای درک فرهنگ محلی و خستگی در کردن پس از گشت و گذار است. مشارکت حاضران نیز جزو برنامه‌ها است.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...