Jump to content

آشنایی با کلیسای بوم ژیزوس و مومیایی زاویر مقدس در گوا


youka

Recommended Posts

کلیسای بوم ژیزوس در گوا که به کلیسای زاویر مقدس نیز معروف است، یکی از بناهای مشهور و قدیمی در گوا و از آثار ثبت شده جهانی یونسکو است. این بنا با سبک معماری پرتقالی در سال ۱۵۹۴ میلادی با پرداخت هزینه توسط یک فرد پرتقالی ساخته شد. کلیسای بوم ژیزوس در گوای قدیمی و منطقه‌ای با طبیعتی زیبا ساخته شده است. روی بنای بیرونی و دیوارهای درونی این کلیسا کنده‌کاری‌ها و نقاشی‌های پرتقالی مربوط به دین مسیحیت به چشم می‎خورد. آنچه که در کنار فضای دیدنی این کلیسا و نمای آن گردشگران را به اینجا می‌کشاند، پیکر مومیای فردی اسپانیایی به نام سنت فرانسیس زاویر، اولین مبلغ دین مسیحیت در گوا است. این فرد در سال ۱۵۴۲ از کشور اسپانیا به شهر گوا می‌آید و برای ۱۰ سال در اینجا زندگی می‌کند. این مطلب برگرفته از سایت تور مراکش است .

در این ده سال سنت فرانسیس زاویر برای ترویج دین خود به کشورهای مالزی، اندونزی، سریلانکا و ژاپن سفر می‌کند، اما در مسیر چین بیمار می‌شود و در نهایت در سن ۴۶ سالگی در سال ۱۵۵۲ در جزیره‌ی شانگ چوآن در چین می‌میرد. از آنجائیکه زاویر مقدس وصیت کرده بود جسدش به گوا آورده شود، پس از چهار ماه تابوت او را از زیر خاک بیرون آورده و بعد از مدتی نگهداری در ملاکا به گوا می‌آورند، مردم محلی معتقدند جسد بعد از چهار ماه سالم بوده است.

در حال حاضر جسد مومیایی زاویر مقدس در تابوتی از جنس شیشه روی یک طلق بلند در این کلیسا قرار دارد، محلی‌ها همچنان معتقدند که او مومیایی نشده و تا اکنون به طور طبیعی سالم باقی مانده است. این مومیایی چیزی حدود ۴۵۵ سال است که در این کلیسا آرامیده است. با ایستادن پشت حصار شیشه‌ای که در اینجا طراحی شده است، می‌توانید پیکر زاویر مقدس با چشمان بسته و پوست سیاه خشکیده روی جمجمه‌اش را ببینید. در هر دهه، برای یک بار مومیایی زاویر مقدس را از طاق بیرون می‌آورند تا گردشگران آن را از نزدیک ببینند، در این زمان افراد زیادی از سراسر دنیا به گوا می‌آیند. آخرین بار، در سال ۲۰۱۴ پیکر زاویر مقدس از نزدیک به نمایش گذاشته شد.

اگر قصد مسافرت به گوا را دارید، پیشنهاد می‌کنیم تماشای این کلیسا و پیکر مومیایی شده اولین مبلغ مسیحیت را در لیست‌تان قرا دهید. در کنار بازدید از کلیسا و پیکر مومیایی شده با آداب و رسوم مردم مسیحی هندوستان نیز آشنا می‌شوید. به یاد داشته باشید این کلیسا هر روز از ساعت هشت صبح تا حوالی غروب باز است و گشت‌و‌گذار در آن چیزی حدود دو ساعت زمان می‌برد. از آنجائیکه مراسم عشای ربانی به طور مرتب در این کلسیا برگزار می‌شوید، در صورتی که به موقع برسید شما نیز می‌توانید این آئیین مذهبی را از نزدیک ببینید.

آدرس کلیسای بوم ژیزوس: گوا، اتوبان کوچی پانول، خیابان الدفری، کلیسای بوم ژیزوس

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...