Jump to content

دانستنی های پاسپورت و نمونه هایی از دیدنی ترین آنها


youka

Recommended Posts

گذرنامه ها در این چند سال اخیر تغییرات بسیاری را به خود دیده اند و از آن دفترچه‌های ساده و بی‌روح سابق فاصله گرفته اند. از طرفی می توان گفت که تمام تلاش خود را در جهت ایجاد بعدی وسیع تر، چه از لحاظ زیبایی و چه امنیت به کار بسته اند تا گذرنامه هایی این چنینی در اختیار ما قرار گیرد. در این مقاله ‌تعدادی از زیباترین پاسپورت هایی را که دیدن آنها خالی از لطف نیست به شما معرفی می کنیم.سال‌ها پیش از اینکه گذرنامه‌ها تبدیل به یک کارت شناسایی استاندارد جهانی شوند، تنها برگه‌ای برای جای مهرهای گمرک بودند. امروزه ارگان‌های دولتی کشورهای دنیا در تلاش هستند تا با سخت‌تر و گران‌تر کردن جعل سند، یک قدم جلوتر از جاعلان اسناد هویتی باشند. یک گذرنامه‌ امروزی ممکن است از ۳۰ ماده‌ اولیه متفاوت تشکیل شده باشد که ۶۰ تولیدکننده‌ مختلف آن را تهیه کرده‌اند. تمام گذرنامه‌ها مجهز به میکروچیپی هستند که از مواد اولیه‌ خاصی ساخته شده‌اند و ویژگی‌های بصری خاصی دارند که کپی کردن آن‌ها بسیار سخت است. حتی برخی کشورها در طراحی صفحات گذرنامه از طرح‌هایی جذاب و الهام‌بخش استفاده می‌کنند. عواملی از این دست موجب می‌شوند که جعل گذرنامه‌ها بسیار سخت باشد.برای نوشتن کلمات در گذرنامه‌ها از جوهرهای چند متغیره استفاده می‌شود؛ بنابراین با نگاه کردن از زوایای مختلف به گذرنامه، رنگ نوشته‌ها تغییر می‌کند. همچنین فیبرها یا نقاطی از جنس فلورسنت در کاغذ گذرنامه وجود دارد که زیر نور چراغ مخصوص مسئولان گمرک برق می‌زنند. پس‌زمینه‌ کاغذها با بافت حکاکی شده‌ موج‌دار، شبکه‌ای ایجاد می‌کنند که در آن می‌توان کلمه‌ها و اعداد چاپ شده با تکنولوژی میکرو یا نانو را به صورتی پنهان کرد که با چشم غیر مسلح قابل دیدن نباشند. هولوگرام‌های روی گذرنامه‌های امروزی تصاویر سه بعدی متغیری را ایجاد می‌کنند؛ همچنین وجود عناصر برجسته و مهر کردن با روش «فویل داغ» (Hot Foil Stamping) به صفحات مسطح گذرنامه بافت مشخصی می‌دهد. حتی نخ‌هایی که صفحات گذرنامه شما را به هم متصل می‌کند هم ممکن است با تکنولوژی میکرو بافته شده باشد که در این صورت زیر نور چراغ‌های UV رنگ‌های آن مشخص می‌شود. گذرنامه‌های امروزی به ما ثابت کرده‌اند که اگر این تکنولوژیهای پیچیده را با مقداری خلاقیت و کمی غرور ملی ترکیب کنیم گذرنامه‌های زیبایی به دست می‌آید که صفحات آن‌ها با تصاویر حیوانات متحرک، شکوفه کردن درختان و تصاویر مخفی محرمانه تزئین شده است. این مطلب برگرفته از سایت تور مراکش است .در ادامه تعدادی از دیدنی ترین و جالب ترین گذرنامه‌های دنیا را بررسی می‌کنیم.

بریتانیا

جدیدترین گذرنامه‌ بریتانیایی در اواخر سال ۲۰۱۵ رونمایی شد. این طرح با استفاده از پرتره‌ ریاضیدانان، مخترعان، معماران و هنرمندان بزرگ، ۵۰۰ سال خلاقیت را جشن گرفته است. در گذرنامه جدید انگلیسی پرتره‌هایی از جان کانتسبل (John Constable) تا ریاضیدان و نابغه‌ کامپیوتر آدا لاولیس (Ada Lovelace) و ساعت و چرخ‌ها و ساختمان‌ها و نقاشی‌هایی که در تصورات آن‌ها بوده به چشم می‌خورد. در گوشه‌ هر صفحه از گذرنامه چاپ (Watermark) یکی از نمایشنامه‌‌نویسان مطرح بریتانیایی مانند شکسپیر، حک شده است.

کانادا

طراحی گذرنامه جدید کانادایی در جولای ۲۰۱۳ رونمایی شد و به خاطر طراحی خلاقانه‌ای که به کمک تصاویری به سبک نور سیاه انجام شده بود به سرعت میان کاربران اینترنت دست به دست شد.

در بخش بالایی هر صفحه طراحی ثانویه نامریی وجود دارد که برای کشیدن آن‌ها از جوهر متغیر نوری استفاده شده و زیر نور فرابنفش یک «دید شب» نئونی از هر طرح پدیدار می‌شود. آتش‌بازی روی ساختمان پارلمان کانادا، پر ستاره شدن آسمان آبشار نیاگارا و برگ‌های درخشان افرا تعدادی از این طرح‌های زیبا هستند.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...