Jump to content

بالی با جاذبه هایی که در هیچ کجای دیگر نمی توان یافت (بخش اول)


youka

Recommended Posts

جزیره ی بالی، بهشت کوچکی در میان مجمع الجزایر اندونزی است. بالی به عکس های کارت پستال شباهت بسیاری دارد؛ سبز و سرزنده، همچون جواهری زیبا در آسیای شرقی می درخشد و یکی از شادترین تعطیلات خود را در بالی تجربه خواهید کرد. این مطلب برگرفته از سایت تور بالی نوروز 96 است .

– معبد تاناه لات

این معبد در ۲۰ کیلومتری دنپاسار، در تابانان واقع شده و بر روی تخته سنگی قرار گرفته که در طول سالیان، موج های دریا به آن شکل داده اند. می گویند این معبد را راهبی به نام نیرارتا در قرن شانزدهم ساخته. وقتی این راهب طی سفرش به سواحل جنوبی، بر این صخره ی زیبا استراحت می کرد، ماهیگیران او را دیدند و برایش هدیه بردند. نیرارتا شب را همان جا سپری کرد و روز بعد از ماهیگران خواست در آن جا معبدی برای پرستش خدایان دریای بالی بسازند. این معبد، یکی از هفت معبد سواحل بالی به شمار می رود. مجموعه ی این معبدها طوری ساخته شده اند که از هر کدام بتوان معبد بعدی را دید. تاثیر معماری هندو هم در این معبد به خوبی دیده می شود.صخره ای که معبد تاناه لات بر آن قرار گرفته، با جزر آب، از زیر دریا بیرون می آید و هنگام مد، دوباره زیر آب می رود. وقتی صخره بیرون بیاید، امکان رفتن به داخل معبد هم هست و ساحلش را هم با مغازه ها و رستوران های توریستی پر کرده اند.

– دنپاسار

دنپاسار که در جنوب بالی واقع شده، بزرگ ترین شهر و مرکز آن است. دنپاسار یعنی در کنار بازار; و طبعا بازارش بزرگ ترین و شلوغ ترین بازار بالی است.

– موزه ی نگری پروپینسی بالی

با تلاش های والتر اسپایس، هنرمند آلمانی، به همراه بعضی صاحب منصبان هلندی که می خواستند مجموعه ی عتیقه جات و آثار فرهنگی بالی را سر و سامانی بدهند؛ این موزه در سال ۱۹۳۲ میلادی ساخته شد. در ساختمان اصلی موزه، آثار باستانی بالی به نمایش گذاشته شده. مجموعه ی عروسک های خیمه شب بازی، وسایل رقص و انواع ماسک ها در کلاه فرنگی شمالی اند و مجموعه ای از پارچه های دست باف و لباس هایی با بافت طلا و نقره، در کلاه فرنگی جنوبی قرار دارند. طراحی های بسیار زیبایی از رامایانا و لباس های محلی زیبای مخصوص رقص بالیایی هم در این موزه وجود دارند.

– تامان ودهی بودایا

این مرکز هنری، در سال ۱۹۷۳ میلادی به عنوان آکادمی و نمایشگاه آثار فرهنگی بالی، در قسمت شرقی دنپاسار ساخته شد. از اواسط ماه ژوئن تا اواسط ژوییه، فستیوال هنرهای بالی در این مجموعه برگزار می شود.

– اوبود

اوبود در مرکز بالی واقع شده و مرکز فرهنگی آن به شمار می رود. هنر و صنایع دستی اوبود مشهور است و گالری ها و کارگاه های هنری در آن جا و در روستاهای دور و اطرافش، زیاد به چشم می خورد. آثار معماری قابل توجه و مناظر زیبا، آب و هوای دلچسب و روح خاصی که آن جا دارد، باعث شده بیشتر توریست هایی که برای اقامتی یکی دو روزه به اوبود می روند، در نهایت بیشتر آن جا ماندگار بشوند.

– کاخ ها و معابد

کاخ های اوبود و پوری سارن آگونگ، در مرکز اوبود جای گرفته اند. این کاخ ها ساختمان های شیک و مدرنی دارند که بیشترشان بعد از زلزله ی ١٩١٧ ساخته شده اند. خاندان سلطنتی محلی هنوز در این ساختمان ها زندگی می کنند؛ اما جالب این جاست که حال و هوای سنتی و قدیمی این ناحیه را تغییر نداده اند. سنت خود را حفظ کرده اند و خبری از تجملات بیش از حد نیست. در شمال این ناحیه، دروازه ی زیبای پورا ماراجان آگونگ واقع شده که معبدی خصوصی برای خاندان سلطنتی اوبود است.پورا دسا اوبود که معبد اصلی جزیره ی بالی محسوب می شود، از دیگر دیدنی های این منطقه است.

– ستون سنگی

این ستون، یکی از قدیمی ترین آثار بالی است که توسط انسان ساخته شده. سنگ نوشته های روی این اثر که به زبان سانسکریت نوشته شده اند، شرح پیروزی در نبردی مربوط به بیش از سال ١٠٠٠ پیش اند.

– موزه ی لومایور

ساختمان این موزه در اصل خانه ای بوده متعلق به نقاش بلژیکی امپرسیونیست، آدرین ژان لو مایور و همسر بالیایی اش، نی پولوک. این زوج که اوایل قرن بیستم در این خانه زندگی می کردند، آن با وسایل قیمتی و آثار هنری پر کرده بودند. این خانه، نمونه ی زیبایی از هنر معماری بالی است و روی پرده هایش، داستان راما و سیتا از افسانه های رامایانا نقش شده است. بعضی از نقاشی های لو مایور را هم در این موزه به نمایش گذاشته اند. آثار ابتدایی این هنرمند، از سفرهایش به آفریقا، هند، ایتالیا و فرانسه الهام گرفته شده و نقاشی هایش از بالی، بیشتر به زندگی روزمره ی مردم و زنان زیبای بالی می پردازند. بیشتر آثار مربوط به زنان، پرتره هایی از نی پولوک است.

– سانور

سانور که گران ترین منطقه ی توریستی بالی به شمار می رود، یک شهر ساحلی تمام عیار است. با وجود فراوانی هتل ها و دیگر مکان های اقامتی، این شهر ساکت و آرام است و مسن ترها بیشتر دوستش دارند. سانور بین جالان گوراه رای و ساحل قرار گرفته و خیابان اصلی اش، جالان دانائو تامبلینگان است که شمال شهر را به جنوب اش وصل کرده و جهت یابی را آسان می کند.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...