Jump to content

حقایقی جالب در مورد سرزمین مراکش


youka

Recommended Posts

اولین چیزی که فیلم کازابلانکا (Casablanca) به یاد افراد می اندازد چیست؟

مغرب (Al-maghrib) نام دیگر مراکش (Morocco) است و در مورد مشخصه های بارز این کشور می توان به کوهستان های تنومند و بخش های عظیمی که توسط بیابان های بی انتها احاطه شده اشاره نمود. این کشور به همراه اسپانیا و فرانسه، سه کشوری هستند که خط ساحلی هر دو اقیانوس اطلس (Atlantic) و دریای مدیترانه (Mediterranean) را در اختیار دارند. در ادامه این مطلب با تعدادی از واقعیت های جذاب در مورد کشور مراکش آشنا می شوید که قطعاً شما را وادار می کنند تا بلافاصله مشتاق بستن کوله بار سفر و حرکت به سمت این کشور شوید. این مطلب برگرفته از سایت تور مراکش نوروز 96 است .

1 - محافظت در برابر نور خورشید

"شهر قرمز" (Red City) نامی است که اغلب به مراکش داده می شود و علت چنین موضوعی، این است که حضور در شهرهای آن نیازمند استفاده از پوشش سر و محافظت کننده در برابر نور خورشید برای تمامی طول سال است. حتی زمستان ها هم لازم است تا در برابر نور خورشید از پوشش مناسب استفاده کرد.

2 – دو قدم مانده به اروپا

مراکش تنها 13 کیلومتر با کشورهای اروپایی فاصله دارد!

3 – به پیشنهاد گوشتی نه نگویید

در این قسمت از جهان رد کردن پیشنهاد غذایی که حاوی گوشت می باشد، در حقیقت یک بی ادبی محسوب می شود. علاوه بر آن مردم کشور مراکش بر این باور هستند که غذا را حتماً باید با دست راست میل کرد.

4 – نوشیدنی ویژه، چای

چای نوشیدنی ملی این کشور می باشد.

5 – آقای آب

جالب است بدانید مراکشی ها به آبی که از شیرهای آبخوری جاری می شود می گویند "سیدی رابینِت" (Sidi Robinet) که به معنای آقا یا صاحب است. این آب در بیشتر قسمت های کشور قابل آشامیدن می باشد.

6 – کازابلانکا... موردی که نبودش این لیست را ناتمام می گذاشت

کازابلانکا فیلمی است که براساس یکی از شهرهای کشور مراکش نام گذاری شده و توانست در سال 1940 جایزه اسکار برترین فیلم سال را از آن خود کند. این فیلم همچنان به عنوان یکی از بهترین فیلم های ساخته شده نیز شناخته می شود.

7 – هم نسل های حضرت محمد (ص)

در کشور مراکش به هر زن یا مردی که از نسل پیامبر اعظم (ص) باشند، شرفا گفته می شود و القابی همچون لاله، سیدی و مولای به آنها می دهند.

8 – نماد عشق

در کشور مراکش بر طبق سنت های قدیمی این قلب نیست که نماد عشق است، بلکه نماد عشق مراکش کبد می باشد.

9 – چرک دنیا در جیب شما

یکی از الفاظی که در این کشور به پول داده شده، اصطلاح چرک دنیا (الأوساخ من العالم) است.

10 – چیزی به اسم حریم خصوصی وجود ندارد

در کشور مراکش تعداد اندکی از مردم دارای حمام های خصوصی هستند و مراسم تطهیر بدن یکی از موارد قابل توجه برای مسلمانانی است که قصد نماز خواندن دارند. به همین دلیل بسیاری از مراکشی ها از حمام های عمومی که "حمام" نام دارند استفاده می کنند.

11 – غذای ملی

سِکسو (Seksou) یا همان کوسکوس (couscous)، غذای ملی کشور مراکش است.

12 – طرفداران پر و پا قرص فوتبال

"الکوره" به زبان عربی یا همان فوتبال، محبوب ترین ورزش در کشور مراکش می باشد. به تیم فوتبال این کشور هم لقب شیران اطلس (Lions of Atlas) داده شده است.

13 – مراکشی ها هم اهل سفر هستند

مراکشی ها مردمانی هستند که از زمان های دور، دستی به نوشتن در مورد دیگر نقاط جهان داشته اند. این قضیه به زمان زندگی محققی به نام ابن بطوطه (Ibn Battuta) باز می گردد، کسی که در مدت 30 سال توانست مسافت باور نکردنی 8 هزار کیلومتری را سفر کند. او داستان این سفر را در کتاب الرحلة (Rihla) به زبان عربی یا همان سفرنامه به یادگار گذاشته است.

14 – کهن ترین شهری که هنوز فعال است

فاس (Fez) شهری است که نامش را از رودخانه ای با همین اسم گرفته و در اصل قدیمی ترین شهر در کشور مراکش می باشد. همچنین این شهر به عنوان یکی از سرزنده ترین شهرهای کهن در سراسر جهان شناخته می شود.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...