Jump to content

آشنایی با سنگ کره ای کریشا در کشور هند


youka

Recommended Posts

گفته می شود این تخته سنگ که به حالتی کاملاً متزلزل تعادل خود را حفظ کرده، تکه ای به سرقت رفته از کره خدایان است که در اینجا چکه کرده است.

بر روی سراشیبی سنگ های شیب دار در شهر تاریخی ماهابالیپروم (Mahabalipuram) در کشور هند، تخت سنگ عظیم و گردی که به نام توپ کره ای کریشنا شناخته می شود، پیوسته برای سال های طولانی (خوشبختانه) در یک جا نشسته است و همچنان در مقابل جاذبه و حتی تکیه دادن های گردشگرانی که برای دیدن آن می آیند تسلیم نشده است. این مطلب برگرفته از سایت تور استانبول نوروز 96 است .

به نظر می رسد که این تخته سنگ غول پیکر در حالت چرخش خود به سمت پایین تپه ای که روی آن قرار گرفته منجمد شده است و هنوز هیچکس از علت اصلی این اتفاق مطمئن نیست. به احتمال زیاد این تخته سنگ عظیم الجثه تکه کوه قطبی سرگردانی بوده و حالا در وضعیت غیر مترقبه ای روی این تپه گیر افتاده است. اما افسانه محلی اینجا بیانگر داستان دیگری است.

بر اساس افسانه های آیین هندو، زمانی که الهه بزرگ کریشنا فقط یک کودک بوده، علاقه بسیاری به سرقت کره داشته است. به پیروی از این باور سنتی، این سنگ بزرگ نارنجی رنگ به توده ای عظیم و ربوده شده از کره که از دست این خدای هندوها سقوط کرده، تشبیه شده است.

نام واقعی این سنگ وان آیری کال (Vaan Irai Kal) است که به معنای "سنگ خدای آسمان" ترجمه می شود و بر اساس یک منبع، این نام بامزه توسط راهنماهای محلی تورها به آن داده شده است. با این حال از هر طریقی هم که این نام احمقانه به آن نسبت داده شده باشد دیگر بر روی آن مانده است.

نیرویی باعث شده تا این تخته سنگ به شکل عجیبی تعادل خود را حفظ کند، تا جایی که کودکان بومی ساکن در این محل به سرسره بازی بر روی آن مشغول می شوند. توپ کره ای کریشنا امروزه به یکی از جاذبه های پر طرفدار گردشگری تبدیل شده است. بازدید کنندگان این مکان علاقه بسیاری دارند تا به پشت این تخته سنگ بروند و تلاش کنند تا آن را به پایین تپه هل بدهند. تا به اینجای کار هیچ نیروی انسانی قادر به تکان دادن این تخته سنگ کره ای نشده است.

بهتر از همه زمانی است که بزهای محلی از این تخته سنگ بالا می روند که حرکتشان بسیار قابل ستایش است.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...