Jump to content

رانندگی در گرجستان از سکون تا جنون


youka

Recommended Posts

هر چقدر بیشتر در گرجستان به گشت و گذار بپردازید، داستان های جالب تر و بیشتری درباره عادات رانندگی عجیب و غریب این مردم جمع آوری خواهید کرد. برای مثال، یکی از اعضای تیم مسابقات اتومبیل رانی که قرار بود در رالی مغولستان شرکت کند، بدون داشتن نقشه شهر تفلیس تصمیم می گیرد یک تاکسی کرایه کرده و از وی بخواهد مسیر را در طول شهر به وی نشان دهد. پس از مدتی رانندگی به طریقه دیوانه وار در شهر که به قول راننده رالی، به شکل بازی های رایانه ای بود، راننده مسابقات اتومبیل رانی از راننده تاکسی درخواست می کند که یک هتل و محل اقامت به وی معرفی کند که راننده تاکسی دقیقا منظور وی را نفهمیده و پاسخ بی ربط می دهد. مردم گرجستان به دلیل دارا بودن حالات روحی مردم مدیترانه ای مشهور بوده و رفتارهایی عجیب دارند. برای مثال ممکن است گروهی از مردان گرجی کنار هم نشسته و برای ساعت ها هیچ کاری نکنند! اما وقتی این مردان پشت فرمان خودرو قرار می گیرند، همه چیز عوض شده و شما شاهد رانندگی دیوانه واری از آن ها خواهید بود. در بین اخطارهایی که به ما درباره سفر به گرجستان دادند، نوع رانندگی خطرناک آن ها، همیشه در اولویت این اخطارها قرار گرفته است. این مطلب برگرفته از سایت تور گرجستان است .

سفر زمینی از مستیا (Mestia) تا تفلیس

ما در سفر خود، مسیر جهنمی و دیوانه کننده شهر مستیا در شمال غربی گرجستان که یک شهر کوهستانی است تا تفلیس، را که  بیشتر آن را جاده های کوهستانی تشکیل می دهد در ۸ ساعت طی کردیم در حالی که این مسیر در حالت عادی باید در ۱۲ ساعت طی شود. در یک بخش از این سفر دقیقا ما فکر کردیم خودرویمان چپ کرده و آسیب خواهیم دید زیرا ماشین از زمین جدا شده و به پرواز درآمد! آن هم دقیقا در منطقه ای کوهستانی، درست مانند فیلم مشهور تلما و لوئیز (a la Thelma and Louise). اگر ماشین ما چپ کرده بوده احتمالا تصویر ما هم در کنار تصاویر پر تعداد یادمان افرادی که بر اثر تصادفات جاده ای در این محل کشته شده و در طرفین منطقه (Svaneti) قرار داده شده است، قرار می گرفت.

کمربند ایمنی

در بسیاری از بخش های گرجستان کمربند ایمنی استفاده نشده و تنها در برخی بخش ها که قوانین استفاده اجباری برای این کار وجود دارد، باید کمربند ایمنی ببندید. این قوانین بیشتر مختص مناطق شهری بوده و نگران نباشید اگر شما فراموش کنید که در کجا باید کمربند ایمنی را بسته و در کجا باز کنید، راننده به شما یادآوری خواهد کرد. در برخی موارد ممکن است خودروها به طور کلی فاقد کمربند ایمنی باشند. برای مثال بیشتر لاداهای قدیمی کمربند ندارند و راننده به شما یک نوار پارچه ای سیاه می دهد تا به صورت اریب روی سینه تان گذاشته و وانمود کنید، کمربند دارید. این کار برای اجتناب از جریمه شدن توسط پلیس هایی است که به ندرت به این موضوع توجه می کنند.

امنیت در پمپ بنزین

توصیه می شود هر وقت خودروی شما در پمپ بنزین برای سوخت گیری توقف کرد، از خودرو پیاده شده و تا می توانید از منطقه دور شوید! وقتی ما از یکی از مسافران درباره علت این کار پرسیدیم، پاسخ داد این کار برای حفظ امنیت مسافران است، چون کسی نمی داند که این خودرو کی منفجر می شود! متاسفانه بسیاری از کارکنان پمپ بنزین ها و رانندگان به سادگی و بدون توجه در این جایگاه ها سیگار می کشند! این موضوع در حالی است که استفاده از موبایل در پمپ بنزین های گرجستان ممنوع است.

مصرف سوخت (گاز و بنزین)

هزینه سوخت در گرجستان موضوع مهمی محسوب شده و راننده های تاکسی نهایت تلاش خود را می کنند که از مصرف خود کاسته و در هر شرایطی که امکان آن وجود داشته باشد، خودروی خود را خاموش می کنند. این عادت به طور خاص در (Kakheti) و مناطق اطراف آخالتسیخه (Akhaltsikhe) مشاهده می شود. این عمل ممکن است در شرایطی اتفاق بیفتند که شما در حال حرکت در یک مسیر کوهستانی بوده و راننده خودروی ولگای بیست ساله خود را که در حالت عادی هم ترمز مناسبی ندارد، خاموش کرده و به مسیر خود ادامه می دهد! برای مثال در طول سفر سه ساعته ما در مناطق کوهستانی و تپه های اطراف (Kakheti)، راننده بیش از ۱۰۰ بار در سرپایینی ها خودرو را خاموش کرد.

چشمه های آب در همه جا

راننده های گرجستانی علاقه زیادی به جمع آوری بطری های پلاستیکی داشته و در تمامی چشمه های متعدد موجود در طول مسیر، آن ها را پر کرده و استفاده می کنند. نکته جالب اینجاست که با توقف راننده و استفاده از آب چشمه، همه مسافران نیز این کار را تکرار می‌کنند. در ابتدا ممکن است جالب باشد اما پس از مدتی واقعا اعصاب هر غریبه ای را به هم می ریزد.

اهمیت مذاهب  در گرجستان

مردم گرجستان عمدتا مسیحی بوده و انسان هایی پرهیزکار و با تقوا محسوب می شوند. اغلب این افراد با مشاهده یک کلیسا در طول مسیر، بر سینه خود علامت صلیب کشیده و در تاکسی ها و ون های شهری نیز شما قطعا شاهد وجود صلیب و احترام راننده ها به کلیساهای بین راه خواهید بود. این موضوع در مورد راننده اتوبوس ها هم صدق کرده و زمانی که در طول مسیر با علامت کلیسا رو به رو می شوند، به کرات علامت صلیب را بر سینه خود ترسیم می کنند.

معماهایی درباره مسیر تفلیس به ایروان

سوال- نتیجه شمردن تعداد ۱۰ نفر مسافر در یک اتوبوس چه خواهد بود؟ پاسخ: ۵ نفر و ۲۰ دقیقه زمان! راننده اتوبوس و شاگرد وی معمولا قادر به شمردن تعداد دقیق مسافران نبوده، رقم محاسبات هر کدام؛ متفاوت خواهد بود! بنابراین پس از هر بار شمارش، مسافران شاهد جر و بحثی جدی بین آن ها بوده و در نهایت از یک رهگذر درخواست می کنند، مسافران را دوباره شمرده و بین آن ها داوری کند. این بحث معمولا به سه زبان مختلف انجام می شود. خوشبختانه ما در اتوبوس تنها ۱۰ نفر بودیم و اگر اتوبوس پر بود، احتمالا ساعت حرکت ما وقتی انجام می شد که قرار بود به مقصد برسیم.بنابراین توصیه می کنیم در سفر بعدی خود به گرجستان، اگر تصمیم به سوار شدن به اتوبوس، تاکسی یا ون داشتید، چشم بندهای مسافرتی خود را به همراه برده، بطری پلاستیکی خالی را فراموش نکرده و یک ماشین حساب با خود همراه داشته و از سفر خود لذت ببرید.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...