Jump to content

کشف زیبایی های بی شمار تفلیس (بخش اول)


youka

Recommended Posts

مانند هر فرد بی تجربه دیگری، من هم در آستانه سفر خود می خواستم تجربه و تاریخ منحصر به فرد خود را کشف کنم. پیش از شروع سفر به گرجستان و ترکیه، نقشه و مسیر سفرم را به پدرم نشان دادم، وی با دیدن جزئیات برنامه من، ابروهای خود را بالا برده و با لحن مشکوکی گفت: اوهوم!

امروزه پس از گذشت هشت سال از برنامه های مسافرت من، والدینم بدون مشکل با انتخاب های من کنار آمده و ممکن است در بسیاری از مواقع، اماکنی که برای سفر انتخاب می کنم را دوست نداشته باشند ولی همواره به قضاوت من اعتماد دارند. اما در آن روز من از چهره پدرم دریافتم که در این رابطه کمی تردید دارد، در حقیقت کسی دقیقا نمی دانست گرجستان به چه شکلی است و اطلاعات در این زمینه محدود بود. کشوری واقع شده در کنار کوه های قفقاز و در همسایگی فرهنگ ها و مناطق جغرافیایی متفاوت. این کشور در گذشته خود شاهد عبور راه ابریشم بوده و به این ترتیب در تمدن هزاره گذشته نقشی مهم ایفا کرده است. این موقعیت ویژه سبب شده است تا بتوان گرجستان را عضوی از آسیا و همچنین اروپا دانست و این موضوع بسته به نوع نگرش شما دارد. البته شما می توانید از نگاهی دیگر، گرجستان را به عنوان بخشی از خاورمیانه محسوب کرده و به آن نگاه کنید اما واقعیت این است که این کشور، بخشی از قاره اروپا محسوب می شود. این مطلب برگرفته از سایت تور گرجستان است .

امروزه گرجستان بخشی از کلیسای ارتودوکس شرقی محسوب شده و ۸۴ درصد از کلیساها و صومعه های این کشور در کوهستان ها و مناطق صعب العبور کوهستانی آن بنا شده اند. این تاریخچه مذهبی برای گرجستان مدرن دارای اهمیت است. براین اساس، علی رغم حضور پر رنگ مسیحیت در گرجستان، سایر مذاهب نیز در طول تاریخ این کشور، با امنیت، فرصت حضور داشته اند. تجربه شخصی من در شهر تفلیس، مشاهده کنیسه ها، مساجد و آتشکده های زرتشتیان در کنار کلیساها بود.

از سوی دیگر در این کشور شاهد حضور پررنگ تاریخ باستانی آن هستید که حتی در دوران معاصر نیز ملموس و قابل مشاهده است. گرجستان تا چندی پیش به عنوان بخشی از اتحاد جماهیر شوروی شناخته می شد و طی دهه ۹۰ میلادی شاهد رویدادهای سیاسی و اجتماعی متعددی که امنیت و ثبات آن را با چالش روبرو کردند بوده و من باید اعتراف کنم که در هنگام بازدید از این کشور فهمیدم که بخش عمده ای از دروس تاریخ دوران دبیرستان را فراموش کرده ام. پیش از سفر به گرجستان برای افزایش درک خود از این کشور، در اینترنت به جست وجو پرداختم. در این مطالعات دریافتم که این کشور تنها در دوران حکومت شوروی، بخشی از این مجموعه به شمار نمی رفته و امروزه هم دارای مناسبات و نزدیکی های بسیار زیادی با روسیه است. موضوع دیگری که باید در نظر داشت، وجود دو منطقه از این کشور به نام های اوستیای جنوبی (South Ossetia) و آبخازیا (Abkhazia) است که توسط روسیه تصرف شده اند. برای کشوری که به تازگی با آرامش و ثبات روبرو شده است، درک دارا بودن بنیان تاریخی، بسیار با اهمیت است.  این موضوع سبب ایجاد یکدلی و اتحاد بین مردم این کشور شده و من بازدیدکنندگان را به تماشای عمیق تر فرهنگ و روان این مردم دعوت می کنم.تنها با شناخت و مطالعه گذشته این کشور می توان دریافت که چه چیزی گرجستان را خاص و ویژه کرده است. در حقیقت این روحیه انعطاف پذیری در گرجستان، مرا تحت تاثیر قرار داده و خاطرات من در رابطه با این کشور را شکل می دهد. شرایط در گرجستان به گونه ای است که با ورود به آن احساس می کنید به شما لبخند می زند. شهر تفلیس از نظر من بسیار لطیف و زیبا بوده و خاطرات سفر به گرجستان در ذهن من دارای اهمیت و ارزش بسیاری باقی خواهد ماند.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...