Jump to content

۹ منظره باشکوه و دیدنی که فقط در ترکیه می توان دید 2


youka

Recommended Posts

۵.پاموکاله

چشمه¬ های آب گرم طبیعی هزاران ساله پاموکاله در استان دنیزلی که از دامنه کوه کوچکی جاری می¬شوند استخرهای لبه -داری را در سنگ¬های تراورتن سفید بوجود آورده است. تاثیر شگفت¬ انگیز آن¬ها احتمالا با هرآنچه که پیش از آن دیده ¬اید متفاوت است. گویا یونانیان و رومیان قدیم نیز بر همین باور بودند که دست به کار ساختن شهر هیه ¬راپولیس در بالای این کوه¬ ها شدند و دسترسی اولین جهانگردان دنیا را به این استخرهای طبیعی فراهم آوردند. و امروزه شما نیز می¬توانید از غوطه ¬ور شدن در این چشمه¬ ها لذت ببرید. این مطلب برگرفته از سایت تور استانبول است .

۶. دریاچه وان

بزرگترین دریاچه ترکیه با مساحتی بالغ بر ۱۴۵۰ مایل مربع و با عمقی که در گودترین نقاط به بیش از ۱۴۰۰ پا می¬رسد، در جنوب ¬شرقی کشور آرمیده است. این دریاچه یکی از بزرگ ترین دریاچه ¬هایی است که در دنیا به عنوان اندوریک دسته بندی می¬شوند، دریاچه¬ های اندوریک هیچ خروجی و برون ¬ریزی ندارند و به همین علت از درجه نمک بالایی برخوردار هستند و موجودات زنده چندانی در این آب ¬ها زندگی نمی¬کنند. قله آتشفشانی ۹۶۰۰ پایی نمروت از سواحل آن سربرآورده و چهار جزیره کوچک روی پهنه آن خودنمایی می¬کنند. یک کلیسایقرن دهم در جزیره آکدامار این دریاچه همچنان پابرجا باقی مانده است درحالی که در سه جزیره دیگر تنها ویرانه ¬های ساختمان¬های رهبانی برجای مانده است.

 ۷.ساحل کاپوتاش

حدود ۱۰۰۰ مایل از سواحل دریای مدیترانه در خاک ترکیه قرار دارد بنابراین پیدا کردن بهترین ساحل کار دشواری نیست. از نظر بسیاری از مردم بهترین ساحل، ساحل کاپوتاش است. این ساحل حدود ۱۰ مایل در غرب منطقه کاش کشیده شده و در خروجی یک دره باریک با صخره¬هایی با شیب تند خاتمه یافته است. جذاب ¬ترین جلوه¬ های ساحل کاپوتاش خالی بودن این ساحل از هرگونه ساخت و سازی است. در این ساحل فروشنده ¬هایی را می ¬بینید که به طور پراکنده غذا و نوشیدنی می -فروشند اما جغرافیای این منطقه از سربرآوردن هتل¬ها و بناهای دیگر و محدود کردن زیبایی این پهنه ماسه¬ای در ساحل تورکوییز ممانعت کرده ¬است.

۸. کوه¬ های آرارات

و دوباره به افسانه¬ ها باز می¬گردیم. کوه¬ های آرارات در شرقی ¬ترین نقاط ترکیه و در نزدیکی¬ های دریاچه وان سربرآورده و احتمالاً همان کوه ¬هایی هستند که در کتاب پیدایش محل فرود آمدن کشتی نوح پس از فرونشستن سیلاب معرفی شده¬ است. می¬توان به این قول اعتماد کرد زیرا دو قله بلند در این کوه¬ها قرار دارد و قله بلندتر آن (آرارات بزرگتر که حدود ۱۶۸۵۴ پا ارتفاع دارد) مرتفع ¬ترین نقطه کشور ترکیه است. بدین ترتیب این نقطه بر تمام سرزمین ¬های اطراف اشراف دارد و از مایل-ها آن طرف ¬تر از تمامی جهات قابل مشاهده است. قله آن در تمام طول سال با کلاهی از یخ پوشیده شده، هرچند به نظر می-رسد این پوشش یخی به تدریج درحال آب شدن است.

 ۹.کوه¬ های آناتولی شمالی

بیشتر مرزهای ترکیه از سمت شمال با رشته کوه¬های آناتولی شمالی (کوه¬های پونتیک) معرفی می¬شود، سلسله کوه¬هایی که بیشتر از ۶۰۰ مایل کمی پایین ¬تر از سواحل دریای سیاه ترکیه کشیده شده اند.بخش¬ های مختلف این رشته کوه¬ها در طول هزاران سال، مامن مردمان مختلفی بوده است که امروزه فرهنگ های متفاوتی را در نقاط مختلف به شما عرضه می¬کنند. قسمت¬های ویژه ¬ای که می¬توان مورد توجه قرار داد شامل دره فرتینا (طوفان) در استان ریزه و دره ماچاهل در استان آرتوین هستند.اما شاید قابل توجه ¬ترین مکان، مکان مقدس سوملا در استان ترابزون باشد. مکان مقدس سوملا که رو به صخره¬¬ای با شیب تند بنا شده است در سده چهارم پس از میلاد ساخته شده است و در طول این قرن¬ها گاهی به عنوان محل زندگی مردمان انتخاب شده و گاهی خالی از سکنه باقی مانده است. امروزه این منطقه به طور ویژه بعنوان یکی از بزرگ ترین جاذبه¬های گردشگری ترکیه معرفی می¬شود و تقریبا فقط مقصد سفرهای گردشگری است.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...