Jump to content

سفر به شهرهای مقدس باستانی در ترکیه


youka

Recommended Posts

ترکیه یکی از کشورهایی است که جاذبه های باستانی فراوانی دارد و در سفر به این کشور می توانید از دیدن این مکان های تاریخی شگفت زده بشوید. در این یادداشت سه مکان باستانی را که جایگاه مذهبی نیز داشتند به شما معرفی می کنیم. این مطلب برگرفته از سایت تور آلانیا است .

هیراپلیس (Hierpolis)

برای گشت و گذار در شهر مقدس ((Sacred City که یکی از شهرهای عهد باستان به شمار می ‌رود، خوب است که سری به ویرانه‌ های هیراپلیس که در جنوب غربی آنگولیا ((Angolia قرار دارد، بزنید. این خرابه ‌ها اکنون در فهرست میراث جهانی قرار دارد و یک منطقه توریستی برای گردشگران و هنردوستان تاریخ باستان است. امروزه مکان‌ هایی که در آنها تئاتر باستانی برگزار می ‌شده، قابل مشاده است. این تئاتر‌ها در تراس ‌هایی سفید رنگ با ستون‌ های سنگی که مشرف به شهر مدرن  پاموکالPamukkale) ) بوده، انجام می ‌شده است.

مردم عهد باستان تصور می کرده ‌اند که این مکان توسط خدای آپولو (Apollo)  ایجاد شده است. همچنین تعداد زیادی از مردم برای استفاده از چشمه‌ های آب گرم این منطقه که خاصیت درمانی داشته، به اینجا می‌ آمده ‌اند. اعتقاد بر این بوده است که پلوتو (Pluto)، خدای عالم اموات از طریق این آب های گرم به شفای بیماران کمک می‌ کرده است. از سویی دیگر، محققان بر این باورند که بسیاری از مردم باستان در سنین بالا به این منطقه می ‌آمده و در آن به استراحت می ‌پرداخته ‌اند و یا دردهای خود را در مان می کرده اند.

اگر چه در مورد زمان ساخت این خرابه ‌ها در میان محققان اختلاف نظر وجود دارد، امّا، اعتقاد بر این است که این مکان‌ ها در زمان پادشاهان سلوکی (Seleucid Kings) در قرن چهارم میلادی تاسیس شده است. در این زمان، ترکیه یک مسیر تجاری پر رونق بین آفریقا و اروپا بود.

مکان مقدس کاپادوکیه (Cappadocia)

اگر قصد بازدید از ویرانه‌ های باستانی ترکیه را دارید، نمی ‌توانید از دیدن مکان مقدس کاپادوکیه صرف نظر کنید. این مکان مقدس، یک شبکه باستانی از خانه ‌های غار مانند و کلیساهای کوچک است. در این مکان مقدس، سنگ‌ هایی از کوه کاپادوکیه مشاده می ‌شوند که حکاکی ‌هایی روی آن ها انجام شده است. چشم انداز سنگی  که در این منطقه به چشم می ‌خورد، به دوران رومی‌ ها و مسیحیان اولیه باز می ‌گردد. در ساخت این خانه‌ ها از طبیعت الهام گرفته شده است، به طوری که کنده‌ کاری بر روی خانه‌ ها و دیگر سازه ‌ها در آنها به چشم می ‌خورد. این کنده‌ کاری‌ ها شبیه چیزی است که در پارک ملی گورمه (Goreme National Park)  در مرکز ترکیه مشاهده می ‌شود.

در قرن ۴ میلادی، مکان مقدس کاپادوکیه یک سیستم زیرزمینی شهری شامل خانه ‌ها، کلیساها، اصطبل و انبار بوده است. در قرن هفتم میلادی، راهبان به طور خستگی ناپذیری برای تزئین خانه‌ های غار مانند با نقاشی ‌های دیواری که در کتاب مقدس آمده است، تلاش می ‌کرده ‌اند، حاصل تلاش راهبان تا امروز حفظ شده است. حتی در این غارهای باستانی، هتل ‌ها و خانه‌ هایی وجود دارد که در نوع خود منحصر به فرد هستند و می‌توان از دیدن آنها لذت برد.

کلیسای سنت جان (St. John’s Basilica)

کلیسای سنت جان، در نزدیکی ویرانه‌ های باستانی افسس (Ephesus) واقع شده است و یکی از محبوب‌ ترین مکان‌ های مذهبی قرون وسطی به شمار می ‌رود. در این مکان، بازدیدکنندگان می توانند زیبایی ‌های نادر و فراموش نشدنی را که متعلق به یک تمدن بزرگ می‌ باشد را ببینند. از جمله این آثار زیبا می‌ توان به ستون ‌های شکسته در دامنه‌ های تپه آیاسولوک (Ayasoluk Hill) اشاره کرد.

بر اساس یک روایت، امپراتور یوستینیانوس (Emperor Justinian)  این کلیسا را در قرن ششم میلادی به منظور ادای احترام به سنت جان که ۳۰۰ سال قبل در این مکان دفن شده بود، تأسیس کرد. در دوران قرون وسطی، هزاران نفر از مردم برای زیارت به مکان‌ های مقدس و از جمله به این کلیسا می‌ رفتند.

در طول قرن ‌ها، این کلیسا بر اثر حملات متعدد و از جمله حمله اعراب تخریب شده است.  در سال ۱۳۳۰ این کلیسا تبدیل به یک مسجد شد و در نهایت در سال ۱۴۰۲ توسط مغولان به کلی نابود شد. امّا، با وجود نابودی کلیسای سنت جان در خرابه‌ های آن نیز می ‌توان نشانه‌ های عظمت ترکیه را در زمانی که مرکز تجارت و فرهنگ بوده است، دید.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...