Jump to content

خوردنی های قونیه ترکیه را بشناسیم


youka

Recommended Posts

شیرینی ها و غذاهای معروف قونیه ترکیه

بیشتر ما ترکیه را فقط با استانبول و شهرهای بیشتر تعریف شده ی آن می شناسیم اما یکی از شهرهای بسیار خوب این کشور که از ان غافل شده ایم، قونیه نام دارد. قونیه در بخش آناتولی ترکیه قرار دارد. این شهر جایگاه مقبره شاعر بزرگ و پرآوازه ی ایران مولانا جلال الدین بلخی است. اگر سفر به قونیه را در برنامه تان دارید، بد نیست با معروفترین خوراکی های آن آشنا شوبد. این مطلب برگرفته از سایت تور آلانیا است .

مردم ترکیه اصولا مردم خوش خوراکی هستند و به غذاهایشان اهمیت زیادی می دهند و به همین دلیل این کشور غذاهای متنوعی دارد. شهر قونیه مبدا تولید گندم و گوشت است و به همین دلیل بخش بزرگی از غذاهای مردم این شهر را غذاهایی تشکیل می دهد که بیس گندم و گوشت دارند. گوشت بوداده، حبوبات، میوه‌های خشک، آرد و بلغور مواد تشکیل دهنده ی خوردنی ها و غذاهای قونیه هستند.

اتلی اکمک: اتلی اکمک از نان نازک و گوشت و مخلفات درست می شود و یکی از غذاهای معروف و خوشمزه مردم قونیه محسیوب می شود. طرز تهیه آن به این شکل است که گوشت چرخ کرده و گوجه و پیاز و فلفل را با ادویه های مخصوص مخلوط کرده و در نان نازکی می ریزند و بعد در تنور می گذارند تا خوب پخته شود. هر پرس این غذا معمولا بزرگ است و راحت می تواند چند نفر را سیر کند. قونیه ای ها این غذا را به عنوان یکی از بهترین غذاهای خود برای پذیرایی از مهمان های خاص درست می کنند و معمولا با آن سوپ هم سرو می کنند.

پشمک : شاید با شنیدن این اسم کمی تعجب کردید اما پشمک یکی از شیرینی های اصلی شهر قونیه ترکیه است که مانند نوع ایرانی آن به شکل گلوله های بزرگ درست می شود.

فرن کباب: در ترکیه انواع مختلفی ار کباب سرو می شود که یک نوع آن فرن کباب است. فرن کباب را از گوشت تازه ی بره درست می کنند و آن را در فر می گذارند تا خوب طبخ شود. به اندازه ای که نه خام باشد و نه بسوزد. به محض گذاشتن این کباب در دهان می بینید که فورا آب می شود. و طعم بسیار لطیف و مطبوعی دارد. این کباب را در نوعی نان مخصوص ترکیه به نام پیده سرو می کنند.

شاید مواد آن کمی عجیب غریب دارد اما طعم خوبی دارد  و یک شیرینی خوب برای سوغاتی است.

خرما: از آنجایی که قونیه یک شهر مذهبی محسوب می‌شود، مغازه‌هایی در این شهر خواهید دید که فقط خرما یا خرما و شیرینی می‌فروشند. این خوراکی مغذی را بیشتر مذهبی تلقی کرده و مردم برای باز کردن روزه از آن استفاده می‌کنند.

شیرینی و شکلات: قونیه به داشتن شیرینی و شکلات های خوب شهره است. یکی از شکلات های خوشمزه و معروف این شهر جزریه نام دارد و ترکیب عجیبی از آب هویج، شکر و فندق است و در روی آن پودر نارگیل می ریزند.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...