Jump to content

همه چیز درباره ویزای ترکیه: توریستی، کار، تحصیلی


youka

Recommended Posts

یکی از اصلی ترین مقاصد شهروندهای ایرانی برای گردش و تفریح، کار، تحصیل و اقامت، ترکیه است. این کشور با وجود پذیرا بودن تعداد زیادی گردشگر از سرتاسر دنیا، سالانه و در تمام اوقات سال میزبان ایرانی های زیادی است. ترکیه همسایه ایران است اما آیا برای رفتن به آن نیاز به ویزا است؟ این کشور شهرهای زیادی دارد اما از بین آنها، استانبول، آنکارا، بدروم و کوش آداسی طرفدار بیشتری در میان ایرانیان دارند و مانند هر شهر دیگری در دنیا، برای سفر به این شهرها هم باید ویزا داشته باشید. چند نوع ویزا وجود دارد که در زیر به معرفی آنها می پردازیم: این مطلب برگرفته از سایت تور آلانیا است .

ویزای گردشگری

اگر می خواهید برای گردش و تفریح به ترکیه بروید، بر اساس توافقی که بین ایران و دولت این کشور شده است، نیازی به ویزا ندارید و تا ۹۰ روز می توانید بدون ویزا در این کشور بمانید. تنها چیزی که نیاز دارید، پاسپورتی است که حداقل ۶ ماه معتبر باشد و دارای مهر ورود به کشور باشد. مانند هر کشور دیگری در دنیا، اگر بخواهید با ویزای گردشگری بروید، نمی توانید فعالیت هایی مثل کار و تحصیل و تجارت در این کشور داشته باشید و بعد از پایان ۹۰ روز هم موظف هستید به ایران برگردید. در صورتیکه این ۲ قانون را نقض کنید، دولت این کشور با شما برخورد می کند.

ویزای کار

اگر بخواهید برای کار به ترکیه بروید، باید ویزای کار را داشته باشید و برای ویزای کاری اقدام کنید. برای این موضوع، باید به نمایندگی های کشور ترکیه در ایران بروید و مدارک مورد نیاز را برای تشکیل پرونده به آنها ارائه کنید. مدارک شما به وزارت کار ترکیه ارسال شده و اگر تایید شود، برای شما ویزا صادر می شود و درطول ۹۰ روز می توانید ویزایتان را از آن نمایندگی دریافت کنید. ویزای کار، مدت محدود ۱ ساله دارد و بعد از تمام شدن آن می توانید آن را تا ۳ سال تمدید کنید. بعد از پایان ۳ سال باز هم می توانید تا ۶ سال آن را تمدید کنید. در صورتیکه فرد این مدت را بدون مشکل بگذراند می تواند ویزای کار دائم بگیرد.

ویزای تحصیلی

مدتی است که علاقه ی دانشجوهای ایرانی برای تحصیل در ترکیه بیشتر شده است. برای این هدف حتما باید ویزای تحصیلی داشته باشید، به این ترتیب که اول باید از طرف دانشگاه آن کشور برای شما پذیرش بیاید، بعد باید در دانشگاه مورد نظر ثبت نام کنید و بعد هم برای ویزای تحصیلی اقدام کنید. ویزای تحصیلی تا ۱ سال اعتبار دارد اما دانشجو بعد از رسیدن به آنجا تا ۱ ماه فرصت دارد تا به اداره امنیت این کشور مراجعه کرده و دفترچه اقامت بگیرد.

نشانی سفارت و کنسولگری‌ ترکیه در تهران:

تهران، خیابان فردوسی، پلاک ۳۳۷ / صندوق پستی: ۱۱۳۶۵-۸۷۵۸

تلفن: ۳۵۹۵۱۱۰۰ (۰۲۱)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...