Jump to content

نبایدهایی که در سفر به ترکیه اهمیت خواهند یافت


youka

Recommended Posts

ترکیه جزو دیدنی ترین و پر جاذبه ترین کشورهای جهان است که گردشگران بسیاری را از سراسر جهان محو زیبایی های خود کرده است. در زمان خرید بلیط هواپیما استانبول همانند بسیاری مناطق دیگر باید و نباید هایی در جهت داشتن سفری هرچه بهتر، مطرح می شود.در ادامه به بررسی تعدادی از این نباید ها در سفر به ترکیه می پردازیم که به شما در جهت آشنایی با فرهنگ بی نظیر این کشور، کمک شایانی خواهد کرد. این مطلب برگرفته از سایت تور آنتالیا تابستان 96 است .

به حمام‌های آبگرم گرانقیمت نروید

به جای رفتن به حمام گران قیمت، به حمامهای قدیمی ترکیه بروید. حمام های فوق العاده زیبا با بخار آب و روزنه هایی در سقف که موجب روشنایی می شوند، نمونه هایی از معماری شرقی هستند که شما می توانید در این حمام های قدیمی تجربه به یادماندنی تری از یک آبگرم فانتزی و گرانقیمت داشته باشید. جمبرلیتاش، گالاتاسرای، کیلیج علی پاشا و حمام خرم سلطان در استانبول و حمام اسکیشهر و حمام شنگول در آنکارا از بهترین حمامهای قدیمی در دنیا هستند.

از فروشگاه‌ها خرید نکنید

به جای رفتن به فروشگاهها و پاساژها از بازارهای تاریخی خرید کنید. بازار بزرگ ترکیه در استانبول به خوبی شناخته شده است. اما بازار کِمرالتی در اِزمیر و بازارهای محلی در اولوس آنکارا می توانند شما را با جنبه های اصیل تری از فرهنگ بازار بدون وجود انبوه گردشگران و شلوغی آشنا کنند.

نگران افزایش وزن خود نباشید

تا جایی که میتوانید از غذاهای ترکی بخورید و نگران چاقی نباشید. ترکیه در سراسر سواحل شرقی و غربی و در شمال و جنوب خود غذاهای محلی اغواکننده و خوشمزه ی زیادی دارد و در هر استانی، این غذاها به نحوی خاص خوشمزه هستند. غذاهای اصلی و شیرینی های ترکیه ترکیبی از فرهنگ و مواد غذایی است که در طول صدها سال شکل گرفته، بنابراین به شما پیشنهاد می‌کنیم که غذا خوردن در ترکیه را جدی بگیرید.

در هنگام صرف غذا نه به معنی نه نیست

انتظار غذای بیش از حد توان خودتان را روی میز شام داشته باشید. مردم ترکیه به عنوان میزبان ، عاشق غذا دادن به میهمانان خود هستند و چون فکر می‌کنند میهمان آنها خجالت میکشد غذای بیشتر درخواست کند، به میهمان خود اصرار می کنند که زیاد غذا بخورد و این اصرار زیاد آنها برای غذا خوردن میهمان یک امر کاملا عادی است. پس اگر زیاد اشتها ندارید، با کمی رفتارهوشمندانه غذا خوردن خود را طولانی تر کنید. چرا که بشقاب خالی شما خیلی سریع دوباره پر خواهد شد.

از هدفون استفاده نکنید

به جای گوش دادن به آهنگهای خودتان به آهنگهای ترکی توجه کنید. موسیقی ترکی مانند غذاهای آن از محلی به محل دیگر فرق می کند. انواع مختلفی از موسیقی مانند: موسیقی کلاسیک ترکی تا موسیقی فولکلور را در ترکیه می توان یافت. استانبول شهری است که در آن از طریق گوش دادن به موسیقی می توان با زندگی مردم بیشتر آشنا شد. از شهر خارج شوید و شنیدن آهنگهای سنتی مردم سواحل دریای سیاه و گوش کردن به ترانه های ترکی از مردم محلی با ساز باغلاما ( که یک سازی زهی است) را تجربه کنید.

مراسم‌های ترکی را از دست ندهید

اگر به مراسم عروسی برخورد کردید، حتما در آن حضور پیدا کنید چرا که مراسم حنا بندان که یک رسم سنتی در ترکیه است، می تواند برای شما بسیار جالب باشد. تجربه ماه رمضان و غذاهای خوشمزه ای که در این ماه سرو میشوند مانند: گولاک که یک دسر شیری با لایه های نازک خمیر و انار است، را امتحان کنید. حتما به تماشای رقص سما با درویش هایی که با صدای نی میچرخند، بروید. «سِبی آروس» مراسمی است که هرساله در سالگرد فوت مولا فیلسوف بزرگ برگزار می شود. تلاش کنید دیگر مثل یک خارجی نباشید و همانند یک ترک واقعی جشن بگیرید.

در کافه‌های محلی ترکیه قهوه تصفیه شده سفارش ندهید

حتما قهوه ترک را امتحان کنید. قهوه ترک با دانه های قهوه بو داده شده درست میشود و پودر آن را در یک قابلمه به نام cezve می پزند. در هنگام درست کردن قهوه به آن شکر نیز اضافه می کنند. در نهایت قهوه را در فنجان های کوچکی سرو می کنند. پس از سرو کردن قهوه تفاله آن کف فنجان ته نشین می شود و مایع آن بالای فنجان باقی می ماند. این قهوه بسیار قوی است اما در عین حال بسیار خوشمزه می باشد. بعد از نوشیدن قهوه، بعضی از افراد با ته مانده قهوه شما در فنجان فال قهوه می‌گیرند. اگر شما خوششانس باشید، یک دوست ترک این کار را برای شما انجام خواهد داد.

فقط در هتل اقامت نکنید

برای یک شب هم که شده در خانه های ترکی اقامت کنید. این بهترین راه برای درک بهتر زندگی بومی و فرهنگ است و باعث شناخت بهتر و بیشتر از میهمان نوازی مردم ترک میشود. همچنین یک فرصت عالی برای اقامت در محیط طبیعی و مزارع میباشد. انجمن Bugday در پی انجام دادن پروژه ایی به نام TaTuTa است که به دنبال شناسایی این مزارع طبیعی در ترکیه برای اقامت گردشگران است.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...