Jump to content

تاریخچه پنهان در پس حمام های سنتی استانبول


youka

Recommended Posts

گشتی در حمام های ترکی

سلاطین ترک چه اسراری را در پشت درب های بسته پنهان کرده بودند؟ چطور بعد از یک روز پر استرس در مقام سلطان خودتان را آرام می کنید؟ این رازی است که باید از آن خوب مراقبت کرد ، پس برای یک حمام ترکی واقعی آماده شو.

حمام های ترکی که به نوعی شبیه سونا و حمام بخار هستند، همیشه نقش مهمی در جامعه داشته اند. علاوه بر محلی برای بازیابی آرامش، حمام های محلی ، جایی برای تجمعات اجتماعی بوده است، جایی که زن های مسن تر، از دختران جوان، برای پسرشان خواستگاری می‌کردند و مردان از تجارت و معامله حرف می زدند و چانه می زدند. این مطلب برگرفته از سایت تور آنتالیا تابستان 96 است .

از سویی دیگر، ساخت حمام ها در واقع  آزمونی برای معماران جوان بوده است. هر معماری که قادر بود یک گنبد مناسب برای حمام بسازد، بعد از آن می توانست سراغ پروژه های بزرگتر مانند مسجد برود. از بناهای شاخص شهر میتوان به حمام های معمار سینان، از جمله حمام چمبرلیتاش، مهری ماه سلطان و حمام هاسکی هورم اشاره کرد. گرچه سنت دیرینه حمام رفتن با وجود حمام هایی که امروزه در هر خانه ای وجود دارد رو به پایان است، اما رفتن به حمام های ترکی چیزی فراتر از آرامش است. حمام قبل از عروسی نیز در بین جوانان بسیار مرسوم و محبوب است. حمام سنتی ترکی سه اتاق متصل به هم دارد که شامل سیکاکلیک (کالادیریوم) sıcaklık (caldarium) که اتاق داغ است، اتاق میانی که تپیداریوم (tepidarium) نام دارد و اتاق گرم است و سوگوکلوک soğukluk که اتاق سرد (frigidarium) است. در اتاق داغ فضا پر از بخار است و یک تراپیست ماهر شما را ماساژ می دهد. اتاق گرم مخصوص شستشو با آب و صابون و اتاق سرد برای استراحت ، پوشیدن لباس و نوشیدن آبمیوه تازه مثل آب انار و گاهی چای است . در اینجا می‌توانید در حجره های اختصاصی بعد از ماساژ چرتی هم بزنید.لباس های حمام خیلی پیچیده نیستند و مایوکفایت میکند. در حمام به شما حوله سنتی مخصوص بسیار نازک و لطیفی که از ابریشم یا کتان درست شده می دهند که به آن لنگ(peştamal) می گویند. در سواحل هم به دلیل اندازه مناسب این لنگ ها از آنها بسیار استفاده میشود. چیزی دیگری که در حمام نیاز است، دمپایی است تا روی کف مرمری حمام لیز نخورید. دمپایی های سنتی چوبی که نعلین نام دارند و یا یک صندل هم مناسب است.بعد از حمام هم می‌توانید کیسه حمام تان را با خود ببرید و برای یک آرامش واقعی آماده شوید. وقتی کسی از حمام بیرون می آید به او می گویند : صیحت لر اولسون! که به معنای این است که سلامت باشید !

حمام های سنتی

با وجود اینکه ممکن است در هتل شما در داخل اسپا حمام های لوکس وجود داشته باشد، اما ما به شما پیشنهاد می کنیم تجربه حمام رفتن به سبک استانبولی ها را در این حمام های سنتی که معمار سینان آنها را ساخته از دست ندهید!

آدرس:Tarihi Mihrimah Sultan Hamam, Fevzipaşa Cad. No:333 Edirnekapı, Istanbul, Tel: +90 212 5230

۵ حمام از بهترین های استانبول

تشریفات سنتی حمام کردن سلاطین عثمانی را در این حمام های مجلل ترکی در استانبول کشف کنید!استانبول، شهری است که محل تلاقی تاثرات آسیایی و فرهنگ اروپایی است. در نتیجه سنت های آنها مختص به ترکیه است و به ندرت در جاهای دیگر دنیا دیده می شود.حمام های سنتی ترکیه از این دست سنت های مختص ترکیه می باشند. روزگاری در استانبول ۲۳۷ حمام وجود داشته که از این تعداد ۶۰ حمام هنوز فعال هستند. به صورت سنتی حمام ترکی سه مرحله دارد ، سونا، بخار و شستشوی کامل بدن که اغلب با یک ماساژ پایان می یابد. در حال حاضر حمام های استانبول به روز شده اند و انواع خدمات مختلف از جمله درمان های اسپا نیز در آن صورت میگیرد. ما به بهترین حمام های لوکس شهر رفتیم و بهترین انتخاب ها را به شما معرفی می کنیم.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...