Jump to content

عبادتگاه آرتمیس، یکی از عجایب هفتگانه جهان در کوش آداسی


youka

Recommended Posts

عبادتگاه آرتمیس در افسوس که به آرتمیسیوم هم معروف است، در اواسط قرن ششم قبل از میلاد ساخته شده است. این بنا در شهر افسوس کوش آداسی قرار دارد و به عنوان یکی از عجایب هفتگانه جهان باستان شناخته می شود. آرتمیس اولین عبادتگاه مرمرین جهان باستان است و اولین بار به هزینه کرزوس پادشاه ثروتمند لیدیه ساخته شد. این مطلب برگرفته از سایت تور کوش آداسی تابستان 96 است .

درباره آرتمیس

این بنا به افتخار الهه یونانی آرتمیس به دستور و با هزینه پادشاه کرزوس لیدیه درست شد. آرتمیس الهه یونانی دختر زئوس و لتو و خواهر دوقلوی آپولو بود، گفته می شود که او در افسوس به دنیا آمده است. طراحی و ساخت این عبادتگاه کلاسیک را خرسیفرون، که معماری از شهر کرت بود، و پسرش متاگنس انجام دادند. محل این عبادتگاه در آسیای صغیر جایی بود که محل عبور کاروان های تجاری زیادی بود و به همین دلیل افراد زیادی با عقاید و مذهب های مختلف از این عبادتگاه بازدید می کردند.

تاریخچه

در ۲۱ جولای سال ۳۶۵ پیش از میلاد، عبادتگاه آرتمیس توسط شخصی به نام هروستراتوس به آتش کشیده شد او هیچ خصومتی با این عبادتگاه نداشت بلکه فقط می خواست از این راه به شهرت جهانی دست پیدا کند. این اتفاق دقیقا در شب تولد اسکندر مقدونی رخ داد، عده ای می گویند در این شب الهه آرتمیس چنان درگیر به دنیا آمدن اسکندر بوده که از بنای خود مراقبت نکرده است، اسکندر بعد از اینکه آسیای صغیر را فتح کرد بازسازی این محل را آغاز کرد و جالب است که دقیقا روز مرگ اسکندر این محل بازسازی می شود ولی دوباره در سال ۲۶۲ پیش از میلاد، توسط قبیله گوت ها که از قبایل ژرمنی شرقی بود ویران شد، از ویرانه های این ساختمان برای ساخت مجدد آن در سال های بعد استفاده شد. بعد از آمدن دین میسیحیت بیشتر ساکنان شهر افسوس مسیحی شدند و دیگر این عبادتگاه اهمیت قبلی خود را نزد مردم از دست داده بود. در قرن پنجم میلادی شهر افسوس مورد حمله قرار گرفت و این بنا نابود شد، مردم هم از این شهر به جای دیگری رفتند. آرتمیس پس از سالیان درازی در سال ۱۸۶۹ دوباره کشف شد،در آن هنگام حفاری هایی را در کنار این عبادتگاه آغاز و آثار هنری زیادی را پیدا کردند که امروزه همه آن ها در موزه بریتانیای لندن قرار دارد. امروز آثار کمی از این بنا به جا مانده و چیزی که بازدید کنندگان از این عبادتگاه در شهر افسوس می بینند فقط یک ستون بازسازی شده است که همگان را یاد عظمت و شکوه عبادتگاهی می اندازد که معماری باورنکردنی آن باعث شده که یکی از عجایب هفتگانه جهان باستان باشد. ماکت این بنا در پارک مینیاتور استانبول قرار دارد در آنجا می توانید این عبادتگاه را با جزئیات بیشتری ببینید.

معماری آرتمیس

زیربنای این ساختمان به صورت چهار گوش بوده و ورودی زیبایی به سمت حیاط داشته است، در بالای آن بالکن های بزرگی به طول ۱۳۰ و عرض ۸ متر وجود داشته که با پله های مرمر به پایین وصل بودند. در کل، این بنا ۱۲۷ ستون با ارتفاع ۲۰ داشته که در ردیف هایی منظم قرار داشتند و با گچ بری ها و طلا کاری هایی که داشتند جلوه ای خاص به بنا داده بودند، آثار هنری زیبایی در این عبادتگاه وجود داشت و مجسمه های آن توسط مجسمه سازهای معروف یونان ساخته شده بودند.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...