Jump to content

فرهنگ و آداب و رسوم خاص مردم چین


youka

Recommended Posts

زندگی در یک کشور خارجی مانند چین به طور کلی تجربه ای متفاوت نسبت به سفر به آن کشور محسوب می شود. در این حالت، ما قادر هستیم تا به طور واقعی روش زندگی به سبک چینی و فرهنگ و آداب و رسوم این مردم را بشناسیم. میزان مواردی که ما از فرهنگ چینی آموختیم، واقعا شگفت انگیز است و گویا وقتی ما برای یک ماه به این کشور سفر کردیم، هیچ چیزی از آن نمی دانستیم. ما فکر می کنیم اکنون زمان آن رسیده که شما با خصوصیات این کشور خارق العاده، مردم آن و نحوه زندگی آن ها آشنا شوید. این مطلب برگرفته از سایت هتل آی سی گرین پالاس آنتالیا است .

•    وقتی به دنیا می آیید، یک ساله هستید: بله درست است در چین شما هیچوقت نمی توانید یک ماهه باشید، یا حتی یک روزه زیرا وقتی به دنیا می آئید یک ساله محسوب می شوید. اگر این موضوع به اندازه کافی عجیب نیست باید بگوئیم که علاوه بر این، با رسیدن سال نوی چینی نیز، یکسال به عمر شما اضافه می شود. برای نمونه اگر شما در ژانویه به دنیا بیایید، یک ساله محسوب شده و سپس در ماه فوریه که سال نوی چینی در آن قرار دارد نیز یک سال دیگر به عمر شما اضافه شده و دو ساله محسوب می شوید در حالی که در حقیقت تنها دو ماه دارید. این موضوع بسیار گیج کننده است و ما معمولا از دانش آموزان می پرسیدیم: آیا سن واقعی تو ۹ سال واقعی است یا ۹ سال چینی؟ و هر بار که جواب می دهند کلی با سرگشتگی و سرگیجه به آن ها نگاه می کنیم و دوباره این مساله عجیب را با خود مرور می کنیم.

•    هیچ گاه نام کسی را با رنگ قرمز ننویسید: علی رغم اینکه در فرهنگ چینی رنگ سرخ علامت شانس بوده و بسیاری از موارد از قبیل پول، سعادت و … با رنگ قرمز نمود پیدا می کنند، شما هیچ گاه نباید نام کسی را با خودکار قرمز بنویسید. این کار به معنی این است که وی به زودی خواهد مرد یا شما آرزوی مرگ آن شخص را دارید. دلیل این موضوع نیز به سنت باستانی چینی ها که در آن نام مردگان را با رنگ قرمز بر سنگ قبر و لوح یادبود می نوشتند، بازمی گردد.پس به این سنت احترام جدی بگذارید و بیهوده مردم چین را با خود سر لج نیندازید.

•    آداب استفاده از چوب های غذاخوری: برای خوردن غذا با چوب های مخصوص یا چاپ استیک (chopsticks) بیش از ده قانون وجود دارد. در اینجا تنها چند مورد از مهم ترین این قوانین ارائه می شوند. نخست اینکه شما نباید هرگز چوب های غذاخوری خود را به صورت عمودی در کاسه یا ظرف برنج فرو کنید، این موضوع به معنی غذا دادن به مرده بوده و به طور عام دلالت بر مرگ دارد. پس نشان شومی در خود دارد. موضوع دیگر این است که به هیچ عنوان چوب های غذاخوری خود را به گونه ای روی میز قرار ندهید که راس آن رو به کسی باشد، این کار معنی بدی دارد و نوعی بی احترامی محسوب می شود.

•    خوردن و آشامیدن با سرعت زیاد: مردم چین همواره موقع خوردن و آشامیدن به غذا حمله کرده و بسیار سریع غذا می خورند. آن ها به رستوران آمده، غذایشان را سفارش داده، طی ۵ دقیقه آن را دریافت کرده و با سرعت خیلی زیادی آن را می خورند و سپس یک یا دو لیوان نوشیدنی خورده و پس از یک ساعت رستوران را ترک می کنند. چرا که آن ها برای وقت خود، اهمیت زیادی قائلند و نمی خواهند وقت خود را صرف کاری بیهوده البته به زعم آنها بکنند. این نوع غذا خوردن قطعا با تجربه ای که شما در کشورهای غربی مانند کانادا یا اروپا دارید متفاوت است. در این فرهنگ، خبری از پیش غذا، دسر و قهوه بعد از غذا نیست!

•    اگر کسی گفت شما چاق هستید، نباید ناراحت شوید: اگر نسبت به ظاهر خود حساس هستید، بهتر است به چین سفر نکنید. برای مردم چین اشاره صادقانه به شرایط فیزیکی دیگران، یک کار عادی و پذیرفته شده محسوب می شود. اگر به شما گفته شود که چاق، زشت، خوش تیپ و زیبا هستید یا بینی بزرگی دارید، نباید ناراحت شده و هدف هیچ کس از گفتن این موارد، اهانت به شما نیست. بلکه نشانه صداقت آن هاست و به دلیل اینکه مردمی بسیار رک هستند، این رک گویی را در تعریف صادقانه از ظاهر و باطن افراد نیز به کار می بندندو اگر به ویژگی منفی نیز اشاره می کنند به دلیل ذات بد و بدجنس بودن شان نیست. بلکه آن ها عادت دارند همه چیز را صادقانه با مخاطب در میان بگذارند.

•    تطبیق لباس با شرایط آب و هوایی: مردم چین علاقه ای به استفاده از کولر یا بخاری نداشته و وقتی هوا سرد باشد تلاش دارند، بیشتر لباس پوشیده و زمان گرما نیز تنها تلاش می کنند با آن کنار بیایند. به اعتقاد آن ها ورود از هوای گرم به هوای سرد و بالعکس، برای سلامتی زیان بار است. همچنین آنها به پاسداشت انرژی و حفظ آن برای نسل های آینده اعتقاد ویژه ای دارند و به همین دلیل برای این حفاظت حاضرند به خود حتی ریاضت نیز بدهند.

•    اجتناب از مصرف نوشیدنی های خنک : چینی ها اعتقاد دارند خوردن نوشیدنی خنک سبب ایجاد دل درد می شود. چینی ها معمولا آب گرم یا حداقل آب ولرم و دارای دمای محیط را می نوشند. این اعتقاد در چین وجود دارد که نوشیدن آب ولرم یا گرم برای گوارش و هضم غذا مفید است. علاوه بر این چینی ها اعتقاد دارند اگر شما آب سرد بخورید، بدن تان برای گرم کردن آن باید انرژی زیادی صرف کند. همچنین آنها آب گرم را برای داشتن دندان هایی سالم موثر می دانند و همواره از اینکه آب سرد خطری جدی برای دندان ها به شمار می آیند، اذعان می کنند.

•    عدم نشان دادن عواطف : در چین نیز مانند بسیاری از دیگر کشورهای آسیایی، نشان دادن عواطف چندان پسندیده نیست و تنها شاید در شهرهای بزرگ و مدرن شاهد این باشید که زوج ها دست یکدیگر را گرفته و در خیابان راه می روند. در مجموع هیچ کدام از دیگر موارد نشان دادن عواطف مانند در آغوش کشیدن و … در اماکن عمومی چین پذیرفته نیست و آن را امری زشت و قبیح می پندارند.

•    همواره خود را گرم نگه دارید: چینی ها اعتقاد دارند اگر خود را گرم نگه دارید، هیچ گاه مریض نشده و بیماری هایی مانند آنفولانزا و سرما خوردگی به سراغ تان نخواهد آمد. دوست من نیک در تابستان سرفه می کرد و یکی از دوستان چینی ما به وی گفت: هوا گرم است تو چطور سرفه می کنی؟ این دقیقا یک اصطلاح چینی است. به همین دلیل سرماخوردگی در فصول گرم و در جای گرم برای آن ها امری دور از انتظار به شمار می آید.

•    آغاز بهار بر اساس تقویم: مردم چین لباس های زمستانی خود را تا تاریخ پایان زمستان به تن می کنند. برای شان اهمیت ندارد که دمای هوا چقدر است. هفته پیش هوا ۳۲ درجه بالای صفر بود اما چینی ها لباس های زمستانی خود را به تن کرده و از کت و پوتین استفاده می کردند. دانش آموزان در شرایطی ۴ دست لباس روی هم پوشیده و خیس از عرق بودند سر کلاس می آمدند. در حالی که هنوز فصل بهار نرسیده بود.

•    یک ماه استراحت مطلق پس از زایمان: بر اساس فرهنگ چینی، مادران در یک ماه نخست پس از زایمان باید در رخت خواب باقی مانده و زیر چند لایه پتو، گرم نگه داشته شوند. طی این مدت، وی اجازه حمام رفتن یا حتی مسواک زدن را هم نداشته و این اعتقاد وجود دارد که انجام این کارها سبب سرما خوردن وی شده یا باعث ریختن دندان ها و خونریزی لثه می شود! در این مدت همچنین هیچ غذای سردی نیز نباید به این زنان داده شود و آن ها باید تمام مدت گرم نگهداشته شوند. در فرهنگ چینی، سنت ها و اعتقادات زیادی درباره دوران بارداری و زایمان وجود دارد اما این مورد واقعا نسبت به سایر موارد برجسته تر و قابل تامل تر است. به نوعی که زنان توریست و گردشگر که وارد چین می شوند و در جریان این موضوع قرار می گیرند ، همواره با بهت و ناباوری به آن می نگرند.

•    تفاوت های فرهنگی: در فرهنگ چینی انواع باد گلو، گرفتن بینی با صدای بلند، هورت کشیدن غذا و … بی ادبی محسوب نشده و بر خلاف فرهنگ غربی که انجام این موارد در جمع نشان دهنده بی فرهنگی است، در چین این موضوعات کاملا پذیرفته شده است.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...