Jump to content

۶ سنت عجیب که هنوز در دنیا اجرا می شوند


youka

Recommended Posts

مردمی در بند سنت های عجیب

سنت ‌هایی هستند که بعضی تابو، بعضی ها چندش آورند و همه آنها در کل عجیب و غریبند. از چیزهای عجیبی که می پوشند گرفته تا کارهایی که با مردگان می کنند. این مطلب برگرفته از سایت تور قبرس شمالی است .

پرستش خرس

مردم آینو که در بخش هایی از ژاپن و روسیه زندگی می کنند، رسمی دارند که در آن خرس ها را قربانی می کنند. این قربانی در واقع یک مراسم مذهبی است، به این معنا که آنها معتقدند خرس ها خدایانی هستند که در بین انسان ها قدم می زنند و قربانی کردن خرس باعث آرامش روح انسان می شود.  برای دیگران این رسم وحشیانه به نظر می رسد. در این مراسم خرس مادری را که در غار به خواب زمستانی رفته است را می کشند و توله هایش را ۲ سال در اسارت بزرگ می کنند، سپس آنها را به عنوان قربانی خفه کرده یا با نیزه می کشند. روستاییان خون و گوشت خرس ها را می خورند و جمجمه آنها را بالای نیزه ای که با پوست خرس پوشیده شده قرار می دهند و آن را می پرستند. گرچه این مراسم خیلی عمومیت ندارد اما هنوز هم در برخی از مناطق اجرا می‌شود.

اندوکنیبالیزم

قبیله یانومامی در روستاهای نزدیک مرز ونزوئلا و برزیل، در جنگل های آمازون زندگی می کنند. این قبیله به اجرای رسم اندوکنیبالیزم، که به معنای خوردن گوشت یکی از اعضای قبیله پس از مرگ است، شهرت دارد. این رسم با کنیبالیزم(آدم خواری) فرق دارد. در این مراسم مرده را در برگ درختان می پیچند و می گذارند حشرات به سراغشان بیاید. بین ۳۰ تا ۴۵ روز بعد، استخوان ها را جدا می کنند و خرد می کنند و در سوپ موز می ریزند تا همه از آن بخورند. بعد از یک سال باقی مانده جسد را با سوپ موز سبز می خورند. به عقیده آنان این مراسم باعث می شود روح مردگانشان راه خود را به بهشت پیدا کنند.

زندگی با مردگان

مردم توراجا در اندونزی بر طبق رسمی که دارند مرده هاشان را نبش قبر می کنند و کار به اینجا ختم نمی شود. به مرده ها یک لباس مخصوص می پوشانند و در روستا می گردانند. حتی جسد کودکان و کسانی که چندین سال پیش هم مرده اند نبش قبر می شود.

این رسم به منظور تمیز کردن جسد مردگان، لباس ها و تابوتشان و بازگرداندن اجساد مردگان به محل زندگی شان صورت می گیرد. اگر کسی خارج از روستا مرده باشد، جسد را به نقطه ای که در آن مرده است می برند و با پای پیاده آن را به روستا بر می گردانند که به معنای بازگشت به خانه است.

گذراندن همسر از روی ذغال روشن

در یکی از مراسم های جالبی که تنها منحصر به چین هم نیست، داماد باید در حالی که همسر خود را حمل می کند، از روی ذغال روشنی که در جلوی درب ورودی ریخته شده است، عبور می کند. به عقیده آنان این مراسم باعث می شود زن، زایمان راحت و موفقی داشته باشد. بعضی از مردم چین مراسم عبور از روی آتش را به عنوان وسیله ای برای جلوگیری از حوادث طبیعی اجرا می کنند.

 بریدن انگشتان

مرگ یکی از اعضای خانواده در قبیله دانی در اندونزی همراه با درد روحی و برای زنان همراه با درد فیزیکی است. به غیر از غم و اندوه روحی فراوانی که این اتفاق ایجاد می‌کند، زنان قبیله دانی این اندوه را با بریدن بخشی از یکی انگشت، نشان می دهند.پیش از بریدن، انگشت را به مدت ۳۰ دقیقه با یک نخ می بندند تا بی حس شود و بعد جای آن را می سوزانند.

این رسم، یکی از عجیب و غریب ترین سنت هایی است که برای آرامش روح مردگان انجام می شود. گرچه این رسوم به صورت گسترده اجرا نمی شود ولی هنوز در قبیله مرسوم است.

مراسم تدفین اسکیموها

یکی از رسوم معروف اسکیموها (گر چه امروزه به ندرت اجرا می شود)، این است که افراد پیر یا مرده ها را سرگردان بر روی توده های یخ شناور رها می کنند. آنها به زندگی پس از مرگ معتقدند و این راهی است برای اطمینان از اینکه افراد پیر باری بر دوش خانواده نیستند و در حالت محترمانه ای از خانواده جدا شدند.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...