Jump to content

واقعیتهای جالب در باره اژدهای چینی


youka

Recommended Posts

در بیشتر داستان های غربی، اژدها موجودی شرور وخطرناک هستند که با بیرون دادن آتش از دهان شهرها و دهکده ها را ویران می‌سازد ولی در چین، موضوع به کلی متفاوت است. در فرهنگ چینی، اژدها مظهر قدرت و برکت است برای مثال می‌تواند در دوره خشکسالی برای مردم طلب باران کند. این مطلب برگرفته از سایت تور قبرس شمالی است .

•     اژدهای چینی در زندگی واقعی وجود ندارد، هیچ مدرکی برای اثبات این که آن ها موجودات واقعی هستند، در دست نیست.

•     اژدهای چینی یکی از دوازده نشانۀ زودیاک چینی است. (یا: یکی از دوازده منطقه دائره البروج چینی است.)

•    امپراطوران در چین باستان فرزندان اژدها خوانده می شدند و در آن دوران مردم عادی حق نداشتند چیزهایی داشته باشند که بررویشان تصویر اژدها نقش بسته باشد.

•     اژدهای چینی، نماد خوش شانسی، برکت، قدرت و نجابت است نه نماد هیولا آنگونه که در داستان های غربی به تصویر کشیده می شود.

•     برخی افراد قدرتمند مایلند تصویر اژدها را به عنوان نماد قدرت بر بازو، ران، پشت و سینه خود خالکوبی کنند ولی آنها معمولا چندان افراد سهل گیر و ملایمی به شمار نمی‌آیند.

•    بیشتر اژدهاهای چینی بدنی دراز، مثل مار و چنگال های تیز مثل شاهین دارند نه مثل دایناسور.

•    اژدهای چینی بال ندارد ولی می‌تواند در آسمان پرواز کند.

•    اژدهای چینی از دهانش آتش نمی‌‌بارد ولی می‌تواند باران را فرابخواند.

•    اژدهای چینی در اعماق دریاها، رودخانه ها، دریاچه ها یا هر محیط آبی دیگری زندگی می‌کند.

•    مردم چین عاشق حرف 龙 ازحروف الفبای چینی  به معنای اژدها و همینطور نام های خانوادگی هستند، که این حرف در آن ها به کار رفته باشد. مانند ستاره معروف سینما جکی چان که نام خانوادگی اش به چینی عبارت است از成龙  به معنی «اژدها بشو» و بروس لی که نام خانوادگی اش به چینی عبارت است از  李小龙 .

اهمیت اژدها در فرهنگ چینی – اجداد، طلسم، فستیوال، اصطلاحات

 اجداد – مردم چین زادۀ اژدها هستند

چنین آمده است که هزاران سال پیش، یاندی(رهبرافسانه ای قبیله ای) به واسطه تله پاتی مادرش با یک اژدهای مقتدر متولد گردید. یاندی با کمک اژدها و پس از اتحاد با هوانگ دی (رهبر افسانه ای قبیله ای) مقدمه تمدن چینی را بنیان گذارد. بدین ترتیب یاندی و هوانگ دی اجداد مردم چین قلمداد گردیدند. با گذشت ایام، مردم چین ترجیح می‌دهند که خود را علاوه بر فرزندان اژدهای چینی، اولاد یاندی و هوانگ دی هم بنامند.

طلسم- به معنای « بی امان و پیشگام »

اژدهای چینی از دوران باستان تا به امروز از یک چیز عجیب خیالی به یک طلسم تبدیل شده است. این طلسم نشان دهنده روح بی امان و پیشگام مردم چین درهمگامی با زمان است.اژدها نه تنها در چین محبوبیت دارد بلکه در بین چینی هایی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند هم بسیار محبوب است وبه نمادی از چین و فرهنگ چینی تبدیل شده است.

فستیوال های چینی

رقص اژدها: رقص اژدها در بسیاری از جشن ها مانند جشن سال نوی چینی اجرا می شود. در این رقص ها معمولا اژدهای طویلی  وجود دارد که طولش تا ۷۰ متر می رسد. این اژدها را با حلقه های ساخته شده ازگیاه بامبو که روی آن ها را پارچه های براق و درخشان کشیده اند، درست می‌کنند و رقصنده ها آن را نگه داشته و به حرکت درمی آورند.مسابقه قایق های اژدها: قایق های اژدها  مانند یک اژدهای چینی ساخته شده و تزیین می شوند. این مسابقه افراد بسیاری را در طی جشنواره سنتی قایق های اژدها به خود جذب می کند تا از این سنت لذت ببرند و آن را ارج نهند.

زودیاک چینی

نشانۀ اژدها در زودیاک چینی (نشانۀ اژدها در منطقه البروج چینی): در اسطوره شناسی چینی هر سال از هر دور ۱۲ ساله تقویم قمری توسط یکی از حیوانات دوازده گانه نشان داده می شود. ( مثلا گفته می شود سال مار،سال میمون و … مترجم)  متولدین سال های ۱۹۴۰، ۱۹۵۲، ۱۹۶۴، ۱۹۷۶، ۱۹۸۸، ۲۰۰۰، ۲۰۱۲، یا ۲۰۲۴ متعلق به سال اژدها هستند.

اصطلاح چینی – ببر خیزان، اژدهای پنهان

虎藏龙 wò hǔ cáng lóng   به معنای « ببر خیزان، اژدهای پنهان» به افراد صاحب استعداد ولی پنهان از دیده ها گفته می شود.

ببر خیزان، اژدهای پنهان نام یک فیلم سینمایی مشهور هم هست.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...