Jump to content

آموزش کامل استفاده از Backup و Recovery در ویندوز


youka

Recommended Posts

ویندوز 10 دارای ابزار های زیادی در زمینه Backup و Recovery است. در این مقاله هر کدام از این ابزار ها را برای شما توضیح میدهیم. گاهی اوقات مشکلاتی برای کامپیوتر پیش میایند. خوشبختانه مایکروسافت برای ویندوز ابزاری برای تهیه نسخه پشتیبان و ریکاوری قرار داده است تا در مواقعی که مشکلاتی پیش آمد اطلاعات شما بازگردند. ویندوز 8 و 10 دارای ابزار File History جهت پشتیبان گیری هستند. درست است که این ابزار بکاپ کامل تهیه نمیکند اما از نسخه های قدیمی فایل ها نسخه پشتیبان تهیه میکند و در صورت بروز مشکل برای یک فایل میتوانید نسخه سالم آن را بازگردانید. همچنین ابزار تهیه بکاپ و ریستور که در ویندوز 7 وجود داشت و فایل ایمیج تهیه میکرد در ویندوز 8 و 10 هم وجود دارد و مانند همان نسخه داخل ویندوز 7 است. البته این روش که در ویندوز 7 هم وجود داشت یک بکاپ کامل تهیه نمیکند. یکی دیگر از روش های تهیه بکاپ استفاده از OneDrive و فرستادن نسخه پشتیبان به فضای ابری شما در وان درایو است. همچنین ویندوز یک ابزار Recovery دارد که از آن میتوان برای ریست کامل تنظیمات کامپیوتر استفاده کرد. این مطلب برگرفته از سایت آموزش تعمیر لپ تاپ است .

 استفاده از ابزار بکاپ ویندوز

 از بین میلیون ها کاربر تعداد بسیار کمی یافت میشوند که از اطلاعات خود بکاپ بگیرند و به این موضوع اهمیت بدهند. در اینجا چندین راه برای تهیه بکاپ برای شما ذکر کرده ایم که با استفاده از آنها میتوانید از کامپیوتر خود بکاپ کاملی تهیه کنید.

  File History

 این برنامه اول با ویندوز 8 عرضه شد و در داخل ویندوز 10 هم قرار گرفت. این برنامه یک بکاپ کامل از کامپیوتر شما تهیه نمیکند. تمرکز اصلی این برنامه بر روی فایل های شما است. این برنامه میتواند از فایل های شما در یک هارد اکسترنال یک بکاپ تهیه کند. همچنین میتواند از نسخه های مختلف فایل ها بکاپ تهیه کنید تا در صورت نیاز آن ها را بازگردانید.به صورت پیشفرض، برنامه File History از اطلاعات مهم و پوشه های داخل پوشه ی یوزر بکاپ تهیه میکند. پوشه های Desktop, Documents, Downloads, Music, Pictures, Videos و همچنین بخشی از پوشه AppData. همچنین شما میتوانید پوشه هایی به بخش پوشه هایی که از آنها بکاپ تهیه شود اضافه کنید و همچنین پوشه هایی را حذف کنید.

و زمانی که نیاز به بازگردانی فایل های پشتیبانی گرفته شده داشته باشید میتوانید فایل های خود را مرور کنید و هر کدام را که میخواهید بازگردانید. میتوانید فایل های خود را بر طبق تاریخ تهیه نسخه پشتیبان بازگردانید. استفاده از File History جهت تهیه نسخه پشتیبان از فایل ها روش بسیار مناسب و کارآمدی است و همانطور که یک بار هم ذکر کردیم تمرکز این برنامه بر روی فایل ها است و به همین دلیل است که برای تهیه نسخه پشتیبان از فایل ها عالی است.

 Backup and Restore ( در ویندوز 7، 8 و 10)

 مایکروسافت برنامه قدیمی تهیه نسخه پشتیبان و بازگردانی را که در ویندوز 7 بود در ویندوز 8 و 10 نیز قرار داده است. البته این قابلیت در ویندوز 8.1 حذف شد و دوباره در ویندوز 10 بازگشت. با استفاده از این قابلیت حتی نسخه های پشتیبان تهیه شده در ویندوز 7 و 8 را میتوانید در ویندوز 10 استفاده کنید. و همچنین تهیه و بازگردانی بکاپ توسط این ابزار در نسخه های مختلف ویندوز تفاوتی ندارد. با استفاده از این ابزار میتوانید به آسانی یک نسخه پشتیبان از تقریبا کل هارد خود تهیه کنید. البته این ابزار مانند ابزار File History قابلیت تهیه نسخه پشتیبان از نسخه های مختلف فایل ها راندارد. این بدان معنی است که ابزار File History از یک فایل در چند زمان معین بکاپ تهیه میکند و به همین دلیل است که نامش File History است. اما این ابزار تنها یک باز از یک فایل بکاپ تهیه میکند.

 برای باز کردن این ابزار از طریق بر روی منوی استارت کلیک کنید و عبارت Backup را جستجو کنید و این ابزار را باز کنید.

تهیه نسخه پشتیبان با این ابزار بسیار آسان است و نیازی به توضیح اضافه ندارد. برای تهیه نسخه پشتیبان کافیست یک مکان مانند یک درایو آنلاین و یا یک هارد اکسترنال برای آن تعیین کنید و پوشه های مورد نظر جهت تهیه بکاپ را انتخاب کنید. پس از انجام این کار ها باقی چیز ها به صورت اتوماتیک صورت میگیرند.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...