Jump to content

آموزش نقاشی آبرنگ درس 6


youka

Recommended Posts

نکاتی در مورد نقاشی آسمان با آبرنگ

مشاهده دقیق آسمان ما را متوجه ظرافت ها و درک خطوط برجسته ی آن می کند : ابرهای کوچک تر و باریک در افق ، ابرهای نزدیک تر که رنگ های زنده تری دارند ، تیرگی آسمان در اوج و شفافیت آن در افق به دلیل اختلالات جوی ؛ یک پالت با رنگ های نامحدود .

وسعت آسمان را عناصری در بر می گیرند که به عنوان مقیاس در تابلو به کار می روند . همیشه زمینه ای ( زمین ، دریا … ) به آن افزوده می گردد که ابعاد کاملش را به وجود آورد .

با توجه به زمان ماه و سال ، موقعیت جغرافیایی و وجود خورشید ، رنگ آسمان می تواند متفاوت باشد : آبی ، آبی تند ، بنفش ، قرمز یا نارنجی . در زمستان آسمان برخی اوقات تقریبا سفید ، زرد کمرنگ ، است . پرتو خورشید نیز سرد می شود و این همان چیزی است که به منظره تن آبی رنگ و ارغوانی می بخشد . همیشه ضرورت ندارد که در صورت نبود ابر به آن ابر بیافزاییم .

– ما از سه رنگ آبی برای کشیدن آسمان ” کلاسیک ” استفاده می کنیم :

آبی کبالت ” Cobalt ”

آبی اولترامارین ” Ultramarine ”

آبی سرولئان ” Cerulean ”

رنگ سفید برای نور ( منظور سفیدی کاغذ است )

– آبی و سی ینا ” Raw Sienna ” برای سایه ها

– خاکستری ” Payne ” ( آبی خاکستری تیره ) درجات مختلفی از سایه ها را به وجود می آورد :

در پرداختن به آسمان با آبرنگ ، توصیه بر کار کردن به روش خیس در خیس و بر روی کاغذی با گراماژ بالا ( حداقل ۳۰۰ گرم بر متر مربع و یا بالاتر ) می باشد .

– فراموش نکنید که آبرنگ پس از خشک شدن ، روشن تر می شود .

– باید اجازه ی انتخاب اتفاقی رنگ هایی که به فرمی خوش آیند با هم مخلوط می شوند را نیز به خود بدهیم . بگذاریم که با بیرون کشیدن زوائد و یا با هدایت یک فرم با قلم مویمان مخالفت کنیم .

نقاشی با تکنیک قلم موی خشک

برای نقاشی با تکنیک قلم موی خشک ، از ضربات مناسب قلم مو استفاده می کنیم :

1.    قلم مو را اندکی مرطوب کنید . به کارگیری لفظ قلم موی خشک یک اصطلاح نسبی می باشد زیرا همان طور که مشخص است این نقاشی آبرنگ است و در آبرنگ همه چیز رطوبت دارد .

2.    قلم مو را به رنگ آغشته کنید . رنگ مورد نظرتان را به قلم مو انتقال دهید ، سپس آب اضافه را با لمس آن توسط دستمال حوله ای یا پارچه ی کهنه و یا اسفنج ، جذب کنید .

3.    موهای قلم مو را به نرمی با کمک انگشتانتان از هم باز کنید .

4.    قلم مو را به طور مایل در دست بگیرید . این کار امکان تماس حد اکثری موهای قلم مو ( از قسمت آهنی بیخ موهای قلم مو تا نوک آن ) با کاغذ را به شما می دهد .

5.    قلم مو را به حالت جارو زدن روی کاغذ بکشید . قلم مو را به نرمی در جهت مورد نظرتان بکشید تا با ایجاد یک حرکت پهن و کم فشار ، ضربات قلم موی پیوسته ای را به دست آورید . به خاطر داشته باشید ! بر خلاف رنگابه ی خیس ، رنگ های به کار رفته با قلم موی خشک با خشک شدن روشن نمی شوند .

چگونه کاغذ آبرنگ را بکشیم ( شاسی کشی کاغذ یا مقوای آبرنگ )

به طور کلی توصیه می شود کاغذهای آبرنگ با وزن کمتر از ۳۶۵ گرم ٬ قبل از استفاده کشیده شوند . در غیر این صورت تاب برخواهند داشت . مراحل کار آسان است . این مطالب برگرفته از منبع خرید تابلو نقاشی است .

۱. چهار باریکه از نوار چسب قهوه ای برای هر یک از طرفین کاغذ آبرنگ ببرید . اندازه ی باریکه های نوار را نسبتأ بلندتر از کناره ها بگیرید . آن ها را برای لحظه ای کنار بگذارید .

۲. کاغذ را برای چند دقیقه درون آب سرد فرو برید . با این کار به الیاف پارچه اجازه می دهیم گسترش پیدا کنند .

۳. ورق کاغذ را از آب بیرون آورید . برای گرفتن آب اضافی ٬ آن را به آرامی تکان دهید و بر روی تخته ی طراحی که می بایستی مسطح باشد ٬ قرار دهید .

۴. با یک تکه اسفنج ( ترجیحأ ) یا انگشتانتان ( اما قبل از آن برای از بین بردن هر نوع چربی ٬ آن ها را بشویید ) کاغذ را صاف کنید . اگر ورق کاغذ آبرنگ در این مرحله صاف نشود ٬ به طور یکنواخت خشک نخواهد شد .

۵. باریکه های نوار چسب را مرطوب کنید و از یک سمت محکم بچسبانید به طوری که یک سوم آن بر روی کاغذ و دو سوم آن بر روی تخته باشد . این کار باعث بازداشتن کاغذ از لغزیدن بر روی تخته پس از خشک شدن می شود .

۶. به همین ترتیب لبه های دیگر کاغذ را هم بچسبانید .

۷. آن را برای چندین ساعت ٬ به دور از حرارت مستقیم ٬ بگذارید تا خشک شود . همان طور که آب بخار می شود ٬ الیاف کاغذ منقبض شده و کاغذ صاف می شود .

۸. تخته را به همان حالت تخت نگهدارید تا کاغذ کاملأ خشک شود ٬ در غیر این صورت آب در یک گوشه جمع شده و موجب ناصافی کاغذ می شود .

نکته :

۱. از آب گرم برای خیساندن کاغذ استفاده نکنید زیرا باعث از بین بردن آهار کاغذ می شود و به همین دلیل برای مدت زمان طولانی نیز کاغذ را در آب نگه ندارید . آهار به کاغذ افزوده می شود تا قدرت جذب آن را کاهش دهد .

۲. از رنگ های مختلف اسفنج برای صاف کردن کاغذ و خیس کردن نوار چسب استفاده کنید بدین ترتیب هرگز با این خطر که کاغذتان چسبی شود ٬ روبرو نخواهید شد .

۳. اگر با نوار چسب قهوه ای راهی از پیش نبردید ٬ یک روش جایگزین آن است که کاغذ را به جای چسب با گیره کاغذ به تخته وصل کنید .

۴. شما ممکن است بتوانید تعدادی از نوارها را جدا کنید ٬ اما مراقب باشید کاغذ را پاره نکنید . ترجیحأ لبه ها را ببرید یا آن ها را در زیر قاب عکس پنهان کنید .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...