Jump to content

راز شهر کوتوله ها لو رفت


youka

Recommended Posts

کوتوله هایی که باعث سقوط یک نظام شدند!

همیشه چیزهای غیر عادی و متفاوت برای افراد جالب است، مواردی که در زندگی روزانه خیلی با آنها سرو کار نداریم و جلوی چشممان نیست. دیدن کوتوله ها هم یکی از این موارد است؛ در واقع همه ی ما از دوران کودکی، آرزوی دیدن یکی از آنها را داشته ایم. حالا در کشور لهستان شهری به نام روکلا وجود دارد که به داشتن کوتوله ها شهره است و امروزه به یکی از جاذبه های گردشگری آن تبدیل شده است. این مطلب برگرفته از سایت تور پوکت است .

شهر روکلا در لهستان

روکلا، بزرگترین شهر در غرب لهستان است و در دوره های مختلف تاریخی، بخشی از امپراطوری های لهستان، مجارستان، اتریش و آلمان بوده است و بر اساس تغییرهای مرزی ای که بعد از پایان جنگ جهانی دوم بوجود آمد، در سال ۱۹۴۵، به طور رسمی، بخشی از کشور لهستان شد. به محض ورود به این شهر تاریخی، موردی که نظر هر کسی را جلب می کند، مجسمه های برنزی از کوتوله هایی است که در سرتاسر شهر وجود دارند. مجسمه هایی که علیرغم ظاهر جذابشان، ریشه ای تاریخی دارند و نشانی از جنبش زیر زمینی ضد کمونیستی به نام Orange Alternative، هستند. در سال های دهه ی ۹۰ میلادی، لهستان هنوز نظامی کمونیستی داشت و مردم که از این نظام به تنگ آمده بودند، جنبشی به نام Orange Alternative تشکیل دادند تا علیه سیاست های استبدادی آن، اعتراض کنند. البته اعتراض نه به سبک جنگ و خونریزی بلکه به شیوه ای خلاقانه که ساخت مجسمه های برنزی کوتوله و کشیدن نقاشی از چهره ی کوتوله ها روی سمبل های کمونیستی شهر، یکی از آنها بود. جالب است بدانید همین ایده ی به ظاهر کم قدرت و نه چندان موثر، باعث شد تا مردم شهرهای دیگر لهستان مثل ورشو و لودز و لوبلین هم دست به کار شوند و در نتیجه یک جنبش بزرگ از دل یک جنبش کوچک بوجود آمد و باعث از بین رفتن حکومت کمونیستی در کشور لهستان شد.

بعدها جنبش Orange Alternative که محبوبیت زیادی بدست آورده بود، آنقدر مورد احترام قرار گرفت که به افتخارشان، مجسمه ی کوتوله ای به نام «کوتوله پاپا» را در شهر گذاشتند و بعد از آن هم، هنرمندی توسط مسئولان شهر انتخاب شد تا کوتوله های دیگری بسازد و به این ترتیب بود که کوتوله ها در این شهر بیشتر شدند و هر روز تعداد بیشتری از آنها در سطح شهر نمایان می شد و طبق آماری که وجود دارد، امروزه تعداد این کوتوله ها به ۳۵۰ تا می رسد.

ایده ی جالب مردم روکلا

مردم روکلا امروزه از این کوتوله ها به نفع خودشان استفاده کرده و از طریق آنها، تبلیغ می کنند. مثلا مغازه داری که غذای فست فود ارائه می دهد، در جلوی مغازه ی اش کوتوله ای دیده می شود که روی پیتزایی خوابیده است یا فردی که باغبانی می کند، در جلوی مزرعه اش، کوتوله هایی وجود دارند که در حال گلکاری و کار در مزرعه هستند.

مردم روکلا به این معتقدند که دست کشیدن روی کلاه این کوتوله ها، باعث خوش شانسی می شود.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...