Jump to content

آب لوله کشی نیاز به تصفیه دارد یا نه؟


aquaprofilter

Recommended Posts

آب لوله کشی نیاز به تصفیه دارد یا نه؟

بیشترین سوالی که در بین مردم وجود دارد این است که آیا آب لوله کشی شهری که در تصفیه خانه ها تصفیه می شود ، باز هم نیاز به تصفیه دوباره دارد؟ از طرف دیگر عده ای از فروشندگان ناآگاه و گاهی سودجو! ، این تصور غلط را در ذهن مردم  ایجاد می کنند که اقدامات تصفیه خانه ها جهت پالایش آب کافی نیست و لذا این آب جهت مصرف مناسب نمی باشد. این تبلیغات غلط و غیر منصفانه که بعضی وقتها آگاهانه و با هدف کسب سود بیشتر از طرف برخی از فروشندگان دستگاه های تصفیه آب انجام می شود، گاهاً مسئولان محترم سازمان آب را به واکنش وا می دارند.آکواپروفیلتر اعتقاد دارد که هیچ کس نباید زحمات مسئولان در تصفیه خانه های سازمان آب را منکر شود. در این مقاله سعی شده با ارائه برخی توضیحات از این مسئله رفع ابهام شود.

در تصفیه خانه ها چه اتفاقی می افتد؟

[align=justify]الف ) زلال سازی و حذف ذرات معلق آب

در تصفیه خانه ها ، آب از صافی ها و آشغال گیر ها عبور کرده تا ذرات درشت آب، مانند: شاخ و برگ درختان و ... از آب جدا شود. بعد از آن آب از صافی های مختلف دیگر مانند فیلترهای شنی عبور می کند تا ذرات معلق کوچکتر و ریزتر مانند خاک و گل هم از آب حذف شوند و آب شفاف شود.حهت حذف ذرات محلول در آب که در حد چندین ملکول هستند و به آنها ذرات ریز کلوئیدی می گویند ، آب را در استخرهایی به نام حوضچه های ته نشینی نگه می دارند و با انجام فرایندهایی این ذرات ریز کلوئیدی نشین می شوند. به این صورت آب کاملا شفاف و زلال می شود.

 

ب ) کلرزنی و از بین بردن میکرو ارگانیزمها

بعد از اینکه آب زلال شد و ناخالصی های معلق در آب حذف شد ، به آب کلر اضافه می شود تا کلیه میکروارگانیزمهای بیماری زا نظیر ویروس ، انگل و باکتری ها و ... از بین بروند و آب کاملا بهداشتی شود.[/align]

تکلیف ناخالصی های محلول در آب چه می شود؟

با انجام اقدامات بالا در تصفیه خانه ها آب کاملا زلال ، شفاف و بهداشتی و آماده مصرف می شود. اما نکته اینجاست که نه تنها در کشور ما ایران ، بلکه در هیچ کجای دنیا ناخالصی های محلول در آب مانند: سختی آب ، ناخالصی های حل شده در آب و ... از آب جدا نمی شوند چراکه هزینه این کار بسیار بالاست و نیاز به تکنولوژی پیشرفته مثل اسمز معکوس دارد. با توجه به اینکه حجم بالایی از آب لوله کشی شهری صرف مصارف غیر خوراکی  مانند لباس شستن ، حمام ، ظرفشویی و غیره... می شود لذا معقول نیست که تمامی این آب مصرفی شهری با هزینه هنگفت تصفیه کامل شود و ناخالصی های حل شده در آن حذف شود.

دستگاه های تصفیه آب ، کیفیت آب آشامیدنی را بالاتر می برند

مشخص است که اگر ناخالصی های محلول در آب را حذف کنید، آبی سبکتر و گواراتر خواهید داشت با کیفیتی بالاتر . اما این زمانی عاقلانه و به صرفه است که آب فقط صرف آشامیدن شود. استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی استانداردی که مجهز به فیلترهای اسمز معکوس RO باشد ، باعث می شود که با حذف ناخالصی های محلول در آب ، آبی  سبکتر ، گواراتر و باکیفیت تر از آنچه که بود داشته باشید. و از طرفی چون این آب فقط برای آشامیدن  مصرف می شود لذا هزینه برای آن نه تنها غیر اقتصادی نیست بلکه نوعی سرمایه گذاری بر روی سلامتی شما و خانواده تان محسوب می شود.

 

دستگاه تصفیه آب آکوا پروفیلتر - http://www.aquaprofilter.com

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...